Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Филипче: Од денеска двојно ги зголемуваме и болничките капацитети и бројот на тестови за Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша дека од денеска се зголемуваат капацитетите во болниците и бројот на тестови.

„Ги зголемуваме термините, но и бројот на тестови за ковид-19. Дадовме насока на сите лаборатории за време на празникот и викендот да има дополнителни термини и да нема намалување на бројот на тестирања. Од денеска, за двојно ги зголемуваме и болничките капацитети. Со ова, значајно се зајакнува бројот на кревети за два до три пати. Но, целта не е да се исполнат болничките капацитети, туку со мерките кои стапија на сила и законските измени кои треба да поминат наредната недела со задолжително носење на маска и ограничување на собирите ќе ја намали епидемијата во земјава“, напиша Филипче.

 

 

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски за Ал Џезеира: Нашата определба за членство во ЕУ е јасна, сега ЕУ е на потег

В+

Лукаревска: Квалитетно и прецизно ќе ги решаваме отворените прашања со Бугарија

Vesti +

Во Општина Кисела Вода започна изградбата на крст од 63,5 метри

Vesti +

Маричиќ: Сите предизвици беа навремено надминати, пописот е успешен!

Vesti +

(ВИДЕО) Џо Бајден вечерва потпиша огромна поддршка за Украина од 13,6 милијарди долари!

В+

Комеморативно одбележување на 27 Јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

Vesti +