Филипче: Од денеска двојно ги зголемуваме и болничките капацитети и бројот на тестови за Ковид-19
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Филипче: Од денеска двојно ги зголемуваме и болничките капацитети и бројот на тестови за Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша дека од денеска се зголемуваат капацитетите во болниците и бројот на тестови.

„Ги зголемуваме термините, но и бројот на тестови за ковид-19. Дадовме насока на сите лаборатории за време на празникот и викендот да има дополнителни термини и да нема намалување на бројот на тестирања. Од денеска, за двојно ги зголемуваме и болничките капацитети. Со ова, значајно се зајакнува бројот на кревети за два до три пати. Но, целта не е да се исполнат болничките капацитети, туку со мерките кои стапија на сила и законските измени кои треба да поминат наредната недела со задолжително носење на маска и ограничување на собирите ќе ја намали епидемијата во земјава“, напиша Филипче.

 

 

Можеби ќе ве интересира...

ФОТО | Ова е детето по кое цела Македонија трага – Над 100 полициски службеници, хеликоптер, доброволци во активна потрага по Петар Џобоски

В+

Рускиот напад веднаш ја намали вредноста на биткоинот за осум проценти

В+

Владата донесе одлуки: Буџетарите ќе работат онлајн, автобусите ќе возат со 50 отсто од капацитетот, економските субјекти ќе работат до 23 часот

В+

Физичка пресметка по полноќ во Свети Николе

В+

Серија апсења низ Македонија – полицијата стави лисици на рацете на повеќе лица

Vesti +

Приведен кумановец баран со потерница

В+