Vestiplus.mk
Home » МАКЕДОНИЈА

категорија: МАКЕДОНИЈА

+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Идната недела започнува економско-социјалниот дијалог за ново зголемување на минималната плата

В+
„Владата останува на својата заложба за зголемување на минималната плата и затоа идната недела започнува економско-социјалниот дијалог за нејзино ново зголемување. Ако некој бил за...
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Новиот КОВИД-19 бран потврди дека вакцинацијата е решение

В+
На прашањето за справувањето со здравствената криза, односно пикот на пандемијата, Премиерот Ковачевски во интервју за Националниот радиодифузен сервис истакна дека постојано е во контакт...
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Нашиот јазик е впишан во ОН и документите на ЕУ и за јазикот и идентитетот ниту се преговара, ниту ќе се преговара

В+
„За јазикот и идентитетот ниту се разговара, ниту преговара, ниту ќе се преговара во иднина“, истакна премиерот Ковачевски во интервју за Националната радиотелевизија, и додаде...
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Битиќи за Телма: Пензискиот фонд е стабилен наскоро ќе има поголем раст на пензиите

В+
Со усогласувањето што оди од јануари, сите пензионери добиваат зголемени пензии за 2,98%, што укажува на стабилноста на Фондот за пензиско осигурување, истакна потпретседателот на...
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Битиќи за Телма: Минимална плата од 18.000 денари ќе има во договор со сите социјални партнери

В+
Минимална плата од 18.000 денари ќе има, тој момент кога заеднички сите социјални партнери, ќе одлучиме во рамките на трипартитниот дијалог, дали одлуката ќе биде...
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

В+
„Новата енергија и динамика на односите со Бугарија, утврдени на нашата прва средба со делегацијата на бугарската влада во Скопје и на возвратната посета на...
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Не се разговара, ниту ќе се разговара за идентитетот на нашиот народ и за македонскиот јазик

В+
„Ние имаме јасно изградени позиции во нашето Собрание, поддржани од сите партии. Тие позиции се јасни и за Владата и за Собранието, за политичките партии...
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Приведен дилер од Кичево, пронајдена дрога

В+
На 26.01.2022 од полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кичево бил приведен М.Ѓ.(19) од Кичево, кај кого биле пронајдени и одземени се 12 опаковки...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Каевски избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа

В+
Пратеникот од редовите на СДСМ, Дарко Каевски е избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа. Потпретседателите го менуваат претседателот кога тој не...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

40 санкции за брзо возење на подрачјето на СВР Штип

В+
На 26.01.2022 на подрачјето на СВР Штип била спроведена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од пропишаната. За време...