Vestiplus.mk
Home » БИЗНИС

категорија: БИЗНИС

+ Centar БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Нова цена на горивата

Vesti +
Утре регулаторната комисија за енергетика се очекува да ги соопшти новите цени на горивата. Според последните движења на берзата се очекува можно намалување на горивата,...
+ БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Анкета за финансиската писменост на Народната банка: Половина од младите од 13 до 15 години велат дека знаат делумно да располагаат со парите

Vesti +
Околу половина од младите помеѓу 13 и 15 години сметаат дека не располагаат со доволно знаење за управувањето со парите. Најголемиот дел од нив учат...
+ Centar БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Ново значително поевтинување на бензините – Еве ги новите цени

Vesti +
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во...
+ БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Првиот говорник на TEDx од Балканот промовиран пред глобална публика од 35 милиони луѓе е од Македонија

Vesti +
За прв пат во историјата, идеја и говорник од Балканот завршија во „избор на уредникот“ (editor’s pick) на официјалниот канал на TED на YouTube, рангирајќи...
+ БИЗНИС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Кузеска: Нови 280 договори за поддршка со компании

Vesti +
И во време на светска економска криза, Владата и институциите предводени од СДСМ продолжуваат со поддршка на домашната економија, изјави на прес-конфенеција портпаролката на СДСМ,...
+ БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

АЛКАЛОИД со раст на консолидираните продажби од 14 %, раст на консолидираниот извоз од 20 %, со 127 нови вработувања во земјава и инвестиции од 8 милиони евра во периодот јануари – јуни 2022 г.

Vesti +
Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – јуни 2022 година продажбите достигнуваат 5.283.892.387 денари, што е за 10 % повеќе...
+ БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Анѓушев по средбата со министерот Бектеши: Да се набави мазут за ТЕЦ “Неготино“ и да се овозможи ТЕ-ТО да работи во текот на зимата за спас од високите цени на струјата

Vesti +
Проф. д-р Кочо Анѓушев и претседател на Македонската енергетска асоцијација денеска ги презентираше барањата на асоцијацијата пред министерот за економија, Кресник Бектеши и претседателот на...
+ БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Бектеши: Со прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор веднаш почнуваме со мерки за стопанството и домаќинствата за излез од енергетската криза

Vesti +
“Како Влада, но и како Министерство за економија, секојдневно сме во комуникација со сите претставници на енергетскиот сектор во нашата земја, се со цел да...
+ Centar БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Одлична вест: Ново значително намалување на цената на дизелот

Vesti +
Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,42% во однос на одлуката од...
+ БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

Северна Македонија, Албанија и Србија заедно обезбедуваат храна и струја за своите граѓани пред почетокот на кризната зима – Втор ден интензивна агенда на Отворен Балкан во Тирана

Vesti +
Денес во Тирана продолжува работата на меѓувладините групи и стопанските комори на земјите членки на Отворен Балкан со фокус на менаџирање и брза реакција при...