Vestiplus.mk
Home » БИЗНИС

категорија: БИЗНИС

+ БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Горивата поскапуваат за 2 денари – Ова се новите цени на горивата

В+
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00...
+ БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

„Sport Life“ ги награди најуспешните работници

Vesti +
Водечката компанија во областа на игри на среќа и спортски обложувалници „Sport Life“, на најуспешните 60 вработени за 2021 година, им додели ваучери во износ...
+ БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Vesti +
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз. Амбасадорката Брнз му го честиташе...
БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Одлична вест: Програмата на Ковачевски предвидува просечна плата од 34 илјади денари и намалување на невработеноста на 11 отсто во 2024 година

В+
Во програмата на новата влада на мандатарот Димитар Ковачевски се наведува дека ќе продолжи растот на минималната плата, со што ќе се влијае врз подобрувањето...
+ Centar БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Повратот на ДДВ во стопанството речиси удвоен во споредба со 2016

В+
Фејсбук статус на мандатарот Димитар Ковчевски: Рекорден поврат на ДДВ во стопанството во 2021 од 488 милиони евра и покачување од 22,8% во споредба со...
+ Centar БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Додека останатите земји се со вртоглав раст на цените и рестрикции на струјата, Македонија со минимален раст и обезбедно производство

В+
Брзата реакција на Владата на Република Северна Македонија, како и мобилизирањето на домашните капацитети за производство на електрична енергија беа главната причина за спречување на...
+ Centar БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Владата избори минималено покачување на струјата и обезбеди помали сметки за најпогодените граѓани

В+
Северна Македонија има споредбено ниско покачување на цената на електричната енергија од само 9,48 отсто во Новата година, благодарение на заложбите на Владата. Колку за...
+ БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Регулаторна ги демантираше паничните проценки на Мицковски за поскапувањето на струјата, не се од 20 до 40, туку само 9,48 проценти

Vesti +
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, продолжува да сее паника иако не мусе остварија предвидувањата дека граѓаните ќе плаќаат повисока цена заструја од 20 до 40...