Vestiplus.mk
Home » СВЕТ

категорија: СВЕТ

+СВЕТТОП ВЕСТИ

Косовски аналитичари за „Локално“: Курти ја храни „воденицата“ на Вучиќ, неговиот деструктивен пристап уште повеќе ја помага поделбата

Vesti +
Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави денеска дека нејзиниот косовки колега Албин Курти ги довел Србите и Албанците „на сам раб на војна“ и најави...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Британија тврди: Русите добиле нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Vesti +
Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов извештај на своето воено разузнавање за војната во Украина. Во него се наведува дека Русија можеби добила...
+СВЕТТОП ВЕСТИ

Нови проблеми за Трамп: Министерството за правда на САД бара ново обвинение

Vesti +
Американското Министерство за правда бара од федералниот судија да го обвини поранешниот претседател Доналд Трамп за непочитување на судот затоа што не ја исполнил поканата...
+СВЕТ

Трагедија: Поранешниот фудбалер Јешиќ загина во ужасна сообраќајна несреќа

Vesti +
Во сообраќајна несреќа на патот Рума-Јарак загина Миодраг Јешиќ, поранешен фудбалер и тренер на ФК Партизан. Познатиот поранешен фудбалер и тренер на ФК „Партизан“, кој...
+СВЕТ

Хрватска официјално ќе влезе во Шенген од 2023 година, вето за Бугарија

Vesti +
Министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ и Шенген зоната денеска донесоа одлука за продолжување без контрола на внатрешните граници на три земји...
+Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Властите во Кина одлучија: Ги ублажуваат мерките за изолација

Vesti +
Властите во Кина најавија дека асимптоматските лица заразени со корона или лицата со благи симптоми на оваа болест ќе можат да го поминат карантинот дома...
+СВЕТТОП ВЕСТИ

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Vesti +
„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана работна сила од странство во видео на англиски јазик на веб-страницата на германската...
+СВЕТТОП ВЕСТИ

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

Vesti +
Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и Австралија стапи денеска во сила, како и ембаргото за...
+СВЕТТОП ВЕСТИ

Маж пијан возел 12 километри во спротивна насока на автопатот

Vesti +
Пијан возач кој возел во спротивна насока повеќе од 12 километри по автопатот во сојузната покраина Хесен, бил запрен од полицијата. Полицијата соопшти дека блокираната...
+СВЕТТОП ВЕСТИ

Резултатите од пописот во Британија изненадија многумина: христијаните се намалуваат, а бројот на муслиманите се зголемува

Vesti +
Објавени се податоците од пописот на Обединетото Кралство од 2021. Резултатите покажуваат дека во Англија и Велс, христијаните сега станаа малцинство и дека големите градови,...