Филипче: Следен чекор - целосен карантин
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Филипче: Следен чекор – целосен карантин

Доколку мерките се почитуваат ќе го избегнеме карантинот, но мора сите да се придржуваме до нив, рече денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Тој не ја исклучува можноста за целосен или делумен карантин по општините или градовите доколку мерките не се почитуваат.

– Искрено верувам дека овој предложен пакет на рестриктивни мерки кои се практично клучна алка ќе даде резултат. Следниот чекор е целосен карантин, или целозно затварање. Ние сме сега далеку од тоа сценарио, но тоа ќе биде следниот чекор. Ги ицрпуваме можностите, има и можност да се интервенира во јавниот превоз или во скратување на работното време во некои економски компании и угостителски објекти, но тоа се опции. Сакаме да го избегнеме тоа. Добро се димензионирани мерките ако се почитуваат, на тој начин ќе го избегнеме карантинот, рече денеска Филипча.

Можеби ќе ве интересира...

Ова лето ќе им ја донесе СРОДНАТА ДУША на овие хороскопски знаци

Vesti +

Забрчанец: „Јовано, Јованке“ и македонскиот јазик во Лондон ечеа многу погласно од ботовските кликови кои ја таргетираа министерката Славјанка Петровска

В+

Активирана банкарската гаранција за „Шпански скали“ ‪100.000‬ евра влегоа во буџетот на општина Центар

В+

Ковачевски: Реновираниот оддел за магнетна резонанца е влог во поефикасен здравствен систем за сите граѓани

Vesti +

СДСМ: Понудата на ВМРО-ДПМНЕ од немај каде е сведена на стари кадри, луѓе на Груевски, затоа ги чека нов пораз

Vesti +

Потврда за врвен квалитет – вината на Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“  освоија 37 награди

В+