Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Филипче ја отвори можноста за полициски час

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашните вести на Канал 5 напомена дека болничките капацитети се пополнуваат и дека лекарите се под притисок. Тој потенцираше дека носењето маски на отворено, забранетото групирање на отворено повеќе од 4 лица по 22 часот се дел од мерките кои ќе се предложат до Владата, но можно е и да се воведат рестрикции во јавниот превоз и на одредени економски субјекти.

– Зголемени се сите ингеренции на сите инспекторати, што работат на терен и пакетот на дополнителна рестрикција и ингеренции ќе даде резултати. Со носењето маски на отворено се менува епидемиолошката слика – рече Филипче.

– Верувам дека мерките ќе дадат резултати, но ако нема, ќе има рестрикции во движење – рече Филипче во однос на воведувањето на полициски час.

Можеби ќе ве интересира...

Заев: 8 проценти повеќе вработени за една година во ТИРЗ, извозот во зоните зголемен за 56 проценти од лани

В+

Македонија привремено ќе смести околу 450 хуманитарци, новинари, жени и деца кои бегаат од терористи, екстремисти и талибанци

В+

СДСМ: Левица и Апасиев го земаат Мицкоски во заложништво

Vesti +

Пожар во угостителски објект во Прилеп

В+

Министерката Шахпаска: Слепите лица за прв пат добиваат алатка-Аудио читач, која им обезбедува поголема независност и непречено функционирање во секојдневието

Vesti +

Дваесетина повредени во судирот кај Битола, во комбето работници се враќале од работа

В+