Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Министерство за здравство: Вчера се аплицирани 11.695 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 446.008 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.799 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 11.695 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 713.114 дози вакцини, а ревакцинирани се 267.106 граѓани.

Со последните бројки 58% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 55% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 50% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 40% од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина .

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата. Ревакцинацијата се одвива во спортските сали низ градовите во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп и во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје.

Министерството за здравство апелира до граѓаните да се вклучат во масовното вакцинирање бидејќи само на овој начин ќе успееме да го победиме вирусот.

Можеби ќе ве интересира...

Двоцифрен број на починати, 340 новозаразени – Еве каква е ковид состојбата во Македонија

Vesti +

Илиевски на Канал 5: Дел од буџетот ќе го насочиме кон невладиниот сектор со акцент на здруженијата чија примарна дејност е работењето со лицата со попреченост

В+

Алиу: промовирана дигитална платформа за обука и професионален развој на наставници од средните стручни училишта

В+

116 санкционирани возачи на мотоцикли, 75 не користеле заштитна кацига

Vesti +

СДСМ: Поради неодговорноста на Муцунски, училиштата во Општина Аеродром останаа без храна за учениците

Vesti +

195 новозаразени, две лица починати од ковид

В+