СДСМ го обезбеди и заштити македонскиот јазик и во ЕУ, сите лаги на ДПМНЕ пропаднаа, вели власта
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ го обезбеди и заштити македонскиот јазик и во ЕУ, сите лаги на ДПМНЕ пропаднаа, вели власта

Соопштение на СДСМ:
СДСМ како одговорна партија е посветена на заштита и унапредување на македонскиот јазик и дома и надвор од државата.

Македонскиот јазик е заштитен и потврден и во Европската унија.

Доказ за тоа е потпишувањето на првиот договор со ЕУ, договорот за Фронтекс на официјален македонски јазик без фусноти и додавки, со што македонскиот јазик стана рамноправен со останатите јазици на Унијата.

Со тоа и официјално пропаднаа сите лаги и хистерии што ВМРО-ДПМНЕ ги пласираше за наводно бришење и загрозување на македонскиот јазик со започнување на преговорите за членство во Европската унија.

Нема никава бугаризација, ниту асимилација како што лажеа Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ го обезбеди и заштити македонскиот јазик и во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира...

Ограбена е фирма во Скопје

Vesti +

Шилегов: Скопје веќе не е за едни мајка, а за други маќеа, во Бутел и во Скопје победуваме во првиот круг

В+

Агенцијата поднесе пријава до Обвинителството против продукцијата на Манчевски: „Направени се очигледни неправилности“

Vesti +

Јовановиќ: Кумановчани заслужуваат силен и обединувачки дух каков што е обединувачки духот на Сугаре и Јовановски во Прилеп.

В+

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Vesti +

Атанасовски: Новите капитални инвестиции во САСА се значајни за локалниот економски развој и за просперитетот на заедницата

В+