Vestiplus.mk
+ Во тренд... КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА

Расте бројот на новозаразени – регистрирани нови 81 нов случај

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 27, Тетово – 25, Куманово – 9, Гостивар – 7, Кавадарци, Кичево, Дебар и Пехчево – по 2, Битола, Струмица, Струга, Берово и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје – 3, Куманово – 2, Гостивар и Прилеп – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 5.315 тестови преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-107, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–39, ЦЈЗ Куманово–32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–26, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-261, Биотек-181, Систина-84, лабораторија Лаор-572, Синлаб-78, Ремедика-21, Плодност–55, Генеа–4, Никоб лаб-1.170, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.387.

Досега во земјата се направени вкупно 976.710 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.380 бројката на оздравени пациенти е 150.362, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 525.

Можеби ќе ве интересира...

Кратки нозе: Разобличена е дезинформацијата на Мицкоски за анкетата на Брима

Vesti +

Во овие три хороскопски знаци се раѓаат вистински жени

Vesti +

ITALIAN DESIGN DAY 2022: “Дизајнот и новите технологии за одржлива иднина“

В+

Шахпаска од „Текстилијадата“ во Штип: Со новиот Закон за работни односи до поголема заштита на работничките права

В+

Спасовски од Арачиново: Го изградија Белиот дворец, симбол на корупција и режим, наместо да градат како нас- за граѓаните

В+

Коста Костадинов со краток фејсбук статус ги “закопа” лагите на Лефков: Прости му господе на Миле Лефков, имал лошо детство и не знае што прави

Vesti +