Vestiplus.mk
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Нов предлог од Русија – затворање на славините: „Гасот не ви е отровен, а летот на авионот е загрижувачки?“

Според Владимир Џабаров, земјите кои не дале дозвола за прелет на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, треба да престанат да го снабдуваат рускиот енергенс.

Тоа се Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија.

„Значи, рускиот природен гас што го добиваат овие земји апсолутно не е отровен за нив, додека летот на авион со руски министер е сериозна загриженост. Прашањето е, можеби тие земји воопшто не треба да снабдуваат руска енергија?“, Напиша првиот заменик-претседател за прашања на Советот на Федерацијата на Русија Џабаров на својот телеграмски канал, пренесува Спутник.

Да потсетиме, Бугарија, Северна Македонија и Црна Гора не дадоа дозвола за летот на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој денеска и утре требаше да го посети Белград.

Можеби ќе ве интересира...

Зеленски ги повика граѓаните со воено искуство да се приклучат на одбраната на Украина (Видео)

В+

Црни ковид статистики: 32 починати, 682 нови случаи

В+

Шилегов во Бутел: Ова е општина што најбрзо се развива во Скопје

Vesti +

ПроКредит Банка со голема акција за пошумување на голини во реонот на Свети Николе

Vesti +

Калеска Ванчева за Алсат: ВМРО-ДПМНЕ прави политизација на несреќи, на трагичниот пожар се обидуваат да излечат ситни политички поени

В+

Герасимовски: 20% зеленило во градежна парцела и задолжителен паркинг за станарите

В+