Војна во Украина Archives - Vestiplus.mk
Vestiplus.mk
Home » Војна во Украина

категорија: Војна во Украина

+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Воена инвазија или културен натпревар? Македонците од секогаш биле против окупации

Vesti +
Мирот беше и остана главен идеал за кој отсекогаш се стремеле Македонците и сите нивни сограѓани во земјава. Водејќи се од премисата на херојот Гоце...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Германија нема да ја спречува Полска да испорача десетина тенкови „Леопард 2“ за Украина, може да следат уште стотици

Vesti +
По бројните протести со барање до германскиот канцелар Олаф Шолц да обезбеди помош во тенкови за Украина, германската влада овој викенд сигнализираше дека нема да...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Цензура или слобода на говор? Информативен мрак ја покри Русија

Vesti +
Информативен молк е резултатот од заробената држава што ја диктира Путин. Русите имаат се помалку канали преку кои можат да ја дознаат вистината за ужасите...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Топлата зима во Европа му го одзема „кецот од ракавот“ на Путин

Vesti +
Откако рускиот претседател Владимир Путин им нареди на своите војници да ја нападнат Украина, едно прашање ги вознемирува европските влади повеќе од речиси секое друго:...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Војна во Украина: 5 + 1 сценарио според кое може да се одвива конфликтот во 2023 година

Vesti +
Руската агресија врз Украина, која започна како „специјална операција“, и која, според пресметките на Кремљ требаше да трае од 48 до 72 часа, време доволно...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Зеленски: Влегуваме во нова година, а целта е само една

Vesti +
Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) во своето последно видео обраќање рече дека оваа недела е важна за Украина од политички аспект. – Влегуваме во нова...
+Во тренд...Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Русите соборија свој хеликоптер

Vesti +
„Дефенс блог“ вечерва објави информација дека руските сили во Украина собориле сопствен хеликоптер Ка-52. Украинската група за следење на оружјето ОСИНТ извести дека руските противвоздушни...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Зеленски денеска е во посета на Вашингтон

Vesti +
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се очекува во Вашингтон на неговото прво меѓународно патување од почетокот на војната на 24 февруари, објавија светските агенции, додавајќи...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Едногодишно бебе загина во руски напад врз станбена зграда

Vesti +
Спасувачите го извлекоа телото на едногодишно момче од урнатините на станбена зграда по рускиот напад во централниот украински град Кривји Рих, изјави во саботата регионалниот...
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Британија тврди: Русите добиле нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Vesti +
Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов извештај на своето воено разузнавање за војната во Украина. Во него се наведува дека Русија можеби добила...