Германски експерти: Нема колективен имунитет без вакцинација на млади луѓе
Vestiplus.mk
+Во тренд...КОРОНАВИРУС

Германски експерти: Нема колективен имунитет без вакцинација на млади луѓе

Колективниот имунитет на коронавирус веројатно нема да се постигне без да се имунизираат деца и адолесценти, соопшти германското здружение за имунологија (DGfI).

„Најчесто се смета дека колективниот имунитет ќе се постигне кога 60-70 проценти од населението ќе бидат заштитени од патогени микроорганизми. Но, тоа претпоставува дека вирусот не може да се размножува кај тие луѓе “, изјави потпретседателот на DGfI, Рајнхолд Фоерстер, за коментарите објавени во вторникот за„ Фанке медија груп “, пишува Хина

Фоерстер рече дека со вирусот Сарс-Ков-2 е поинаку: луѓето можат да го пренесат вирусот иако не се болни самите, дури и ако биле вакцинирани. Делта варијантата на вирусот само ја влошува таквата состојба, нагласи тој.

„Таа е многу позаразна варијанта. Исто така, влијае на адолесцентите и децата “, објасни тој. „Сè додека оваа група воопшто не е имунизирана или е вакцинирана, колективниот имунитет нема да се постигне.

Според германскиот институт за контрола на болести Роберт Кох (РКИ), најмалку 85 проценти од популацијата на возраст меѓу 12 и 59 години и 90 проценти од оние над 60 години мора да бидат имунизирани за успешно да се борат против делтата варијанта на коронавирусот.

„Ако оваа стапка на имунизација се постигнеше на време, најавениот четврти бран есен или зима ќе биде малку веројатен“, објави РКИ во понеделникот.

Во моментов, Комисијата за вакцинација (Стико) не издаде општа препорака за имунизација на деца и млади над 12 години и за оние под 12 години нема одобрена вакцина.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов од Шуто Оризари: Скопје добива нов забавен парк каков што нема во регионот

В+

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

Vesti +

Нова шлаканица од Шведска за корона паничарите – децата нема да се вакцинираат против вирусот

В+

Доколку сакате мирен љубовен живот, избегнувајте ги ОВИЕ хороскопски знаци

Vesti +

144 санкции за возење под дејство на алкохол

В+

Костадиновска-Стојчевска: Со целосното аплицирање онлајн се зголеми ефикасноста при административната селекција на проектите

Vesti +