Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Заев: Пожарите кои ја зафатија земјата донесоа тешка илинденска ноќ

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев:

Пожарите кои ја зафатија земјата донесоа тешка илинденска ноќ, но благодарение на професионалноста и солидарноста на пожарникарите и граѓаните и натаму немаме повредени или загрозени лица. Материјалната штета е нешто што со заеднички сили ќе го надоместиме, сега најголемата грижа на сите мора да ни биде безбедноста. Сите сили и капацитети на системот се ангажирани под прецизна команда на Центарот за управување со кризи, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев.

Утрово два хеликоптери интензивно учествуваат во гасењето, а секој момент очекуваме да се приклучат уште четири, како помош од Република Србија. Во интензивна комуникација сме и со нашите НАТО сојузници од регионот кои се будни и подготвени да ни испорачаат помош согласно условите на теренот.

Во моментов се активни 13 пожари, повеќето се локализирани, кочанско е под контрола, а поинтензивна борба со огнот се води околу Старо Нагоричане, каде се насочени сериозни капацитети во гасењето.

Не одете во шумите, бидете внимателни и одговорни, заедно ќе ги надминеме овие пеколни предизвици, додаде тој.

Можеби ќе ве интересира...

Филипче: Со премиерот Заев остануваме цела ноќ во Кочани – мобилизирани се сите медицински екипи, а тука е и тимот од клиниките во Скопје доколку има потреба

В+

Руската влада уверува дека нема причина за паника, но граѓаните се пречекуваат со празни полици

В+

Завршува заедничкото патување на Adventure Macedonia и Мсат – новооткриени природни убавини и одлична телевизија каде и да сте во Македонија

В+

408 санкции за брзо возење

Vesti +

Последниот статус на д-р Трајче Нешковски кој неуморно се бореше во ковид-центарот: Секоја генерација си има своја борба, секое време си има свои херои

В+

Битиќи: Градоначалниците треба да даваат отчет пред граѓаните, а не пред партиските функционери

В+