Vestiplus.mk
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Заев од Гостивар: Бракот од интерес на ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса ќе се распадне уште в недела на полноќ

„Мицкоски и Села се споија околу заедничката безидејност и омраза кон другите. Затоа таа вештачка коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците, тој брак од интерес ќе им се распадне уште во недела околу полноќ“ кажа премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на трибината „Најдоброто за мојата општина“ во Гостивар.

„Кога и двајцата ќе видат дека ниту членови на ВМРО-ДПМНЕ гласале за Алијанса за Албанците, ниту членови на Алијанса за Албанците гласале за ВМРО-ДПМНЕ ќе се распадне коалиција. Не може заедно „Македонци варвари“ и „Чиста Македонија“. Паметни се луѓето, не пиеме нафта, гледаме што се случува“ кажа Заев.

Тој додаде дека граѓаните треба во недела да ги поразат Села и Мицкоски во Гостивар, со цел да ги натераат да се реформираат и да се борат рамноправно за секој граѓанин без да ги интересира која религија е или каква етничка припадност има.

„Затоа ќе останат во опозиција додека не им дојде паметот во глава. Не е ова ни 19, ни 20 век, веќе сме во третата деценија од 21 век. Време е да фатиме чекор со современиот свет“ кажа Заев.

Можеби ќе ве интересира...

Битиќи: Засега имаме победа во четири општини во прв круг и сериозно водство во уште десетина

В+

Приведен разбојник во Куманово

Vesti +

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија

В+

18 годишно момче претепано од група пред трговски центар во Скопје

В+

Царовска за ТВ Клан: Отворањето на училиштата со физичко присуство е најдобра опција за учениците, заеднички да ги почитуваме протоколите за заштита на здравјето

Vesti +

Скопјанец осомничен во Прилеп за недозволена трговија со над 45 килограми марихуана помешана со тутун

Vesti +