Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ повторно со лажење ги потценува граѓани – токму новата противпожарна скала ја спаси катната гаража во Скопје

Иако новата 45-метарска повеќенаменска противпожарна скала беше клучна за гаснењето на пожарот на катната гаража „26 Јули“ во Скопје синоќа, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ утрово преку соопштение прашуваат каде е таа и зошто не била користена.

Пожарот кој избувна синоќа на кровот на катната гаража во ресторанот за свадби „Рагуза“ беше брзо изгасен, при што се избегна поголема штета и зафатување на долните делови од катната гаража.

„Употребата на специјалната противпожарната скала беше клучна за брзо локализирање и ефикасно гаснење на пожарот на висока локација, а со тоа е спречено и негово проширување низ долните катови од катната гаража и предизвикување огромна материјална штета“ информираше Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ прво ја критикуваше набавката на овие проотивпожарни згради, а денес и дрско лажат дека тие ги немало и не се користат. Со, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски истовремено критикуваат модернизација на противпожарните бригади, обвинуваат за неинвестирање во нив, а потоа и лажат дека модерната опрема не се користи за гасење на пожарите, потенцувајќи ги граѓаните и надевајќи се на ситни политички поени.

Можеби ќе ве интересира...

Почина братот на претседателот Пендаровски, не се утврдени знаци на насилство

В+

Шахпаска од Кратово: Излезете на 17 октомври и изберете го најдоброто за вашата општина, изберете раст на плати, пензии, изградба на градинки и старски домови

В+

Расте бројот на новозаразени и починати: 399 нови случаи, 17 лица починале од коронавирус

В+

Германија завиткана во црно: Неколку десетици загинати, а повеќе од 1.000 се водат како исчезнати – „Никогаш не сме виделе ваква катастрофа“

В+

МОН: Стабилна е состојбата со Ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто од вкупниот број на ученици се новозаразени

В+

Зоран Заев од трибината “Патот до независноста”: Нашата земја, за разлика од другите југословенски републики, својата независност ја стекна без воени дејствија, по мирен пат

Vesti +