Vestiplus.mk
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Спасовски: Сите политички субјекти и граѓани треба да направиме се за да успееме во евоинтеграциите

„Северна Македонија нема алтернатива освен патот во Европската Унија. Затоа треба сите политички субјекти и граѓани да направиме се за да успееме и европските вредности да станат дел од начинот на живеење“ изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во „Жешко политичко лето“ на Канал 5.

Тој додаде дека рано е да се цени каква ќе биде политичката ситуација за менувањето на уставот и додаде дека нема простор за тензии.

„Само преку политичка дебата може да ги соочиме ставовите, бидејќи така и повеќе ќе не ценат тие што го следат процесот на евроинтеграциите“ рече Спасовски.

Министерот додаде дека во Собранието ќе се изенсат сите аругменти, зошто е добро Бугарите, Црногорците, Хрватите и други народи да влезат во Уставот, а ќе се слушнат и аргументите против.

„На крајот треба да преовладува интересот на државата. Јас сметам дека сите треба да влезат во Уставот, посебно тие што викаат дека ние сме еден народ. Вака кажуваме дека Македонците се посебен народ, со сопствен идентет, сопствен јазик“ рече Спасовски.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен крадец од скопско за издржување казна затвор од една година

Vesti +

Заев: Во недела да гласаме за Смилевски и советничката група на СДСМ и коалицијата, да не дозволиме блокади на општината од страна на ВМРО-ДПМНЕ

В+

98 санкционирани возачи на мотоцикли

Vesti +

Петровска: Предвремени избори не ни се потребни, туку стабилна политичка Влада

В+

Парични награди за вработените во САСА и донација од 120.000 долари за нов градски парк

В+

Еве го спотот заради кој што Данела не оди на дебати

В+