Спасовски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ Ги реализиравме сите проекти, за кои се обврзавме, го имаме најдоброто за Делчево и истокот
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Спасовски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ Ги реализиравме сите проекти, за кои се обврзавме, го имаме најдоброто за Делчево и истокот

За четири години ги реализиравме сите проекти за кои се обврзавме дека ќе ги реализираме, истакна потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски на граѓанската трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

– Ја зголемивме минималната плата, воведовме државна социјална пензија, ја зголемивме социјалната помош, ја укинавме радиодифузната такса, ја вративме евтината тарифа на струјата, ги зголемивме платите на сите административни службеници, а посебно внимание посветивме на здравството и денеска гледаме колку бевме во право.

Оваа здравствена криза ни покажа колку е важно да се вложува во здравство, безбедност, одбрана во време кога не е криза, нагласи Спасовски.

Тој истакна дека врвен приоритет во време на најголемата здравствена и економска криза ни беше да го сочуваме здравјето и животите на граѓаните да помогнеме колку што можеме на сите, да бидеме солидарни, во едно заедништво и да ни се врати чувството на припадност што го загубивме во 11 години.

Реализиравме шест пакети мерки, во вредност од 62 милијарди денари, спасивме 100.000 работни места, десетици илјади фирми, им помогнавме на младите пензионерите, угостителскиот и туристичкиот сектор. Инвестиравме многу и во Делчево и во целиот Исток, низ целата држава и ќе поддршката ќе продолжи. Заедно со вас ќе ја одбереме најдобрата понуда за Делчево, рече Спасовски

Ние сме тука да работиме во интерес на граѓаните и така ќе продолжиме, порача потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски на граѓанската трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Средба на Османи со претседаделката и генералниот секретар на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Цедерфелт и Монтела

Vesti +

И денеска рекорден раст на заразени во Грција – Дали индискиот сој зема замав кај нашиот јужен сосед

В+

Шкријељ: Сите пратеници да гласаат за измените на Законот со кој минималната плата се зголемува на 18.000 денари

В+

Колева: Во време на криза ВМРО-ДПМНЕ кочи законски решенија кои обезбедуваат помош за граѓаните

Vesti +

77 санкции за возење под дејство на алкохол

Vesti +

Следува дополнително покачување на пензиите

В+