Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Системот покажа дека функционира – државата се справи со страшните пожари без ниту една жртва

Со минимални материјални штети и без ниту една човечка жртва, Северна Македонија се справи со страшната огнена закана која зафати повеќе делови од територијата на земјата. Институциите на системот со навремена реакција ги ставија под контрола огнените јазици и ги заштитија животите на граѓаните.

Ставајќи ја безбедноста на граѓаните, но и на пожарникарите и армијата на прво место, Центарот за управување со кризи покажа државата знае како да се снајде во криза.

„Нека гори се, само сите да се живи и здрави. Затоа како ЦУК целосно ќе бидеме фокусирани на луѓето, а потоа на материјалните добра. Изгорени се само два покриви на куќи, неколку возила, но најважно е што нема жртви. Дрвјата ќе пораснат повторно, крововите ќе се санираат, но човечкиот живот нема да се врати“ рече директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Успешното справување и заштитата на населените места и граѓаните покажаа дека сисмот функционира и дека сите надлежни институции во државата, на централно и локално ниво се активни во спавувањето со пожарите.

фото илустрација/пожарна Скопје

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Зеленски: Ова е пекол, почна руската офанзива во источна Украина

Vesti +

Ковачевски од Гевгелија: Апасиев има јасна анти-ЕУ агенда, а Мицкоски е се послаб и е негов заложник

Vesti +

Македонскиот национален претставник за оскар “Најсреќниот човек на Светот” со македонска премиера на 27 октомври

Vesti +

Ковачевски – Гир: Поздравени се политиките на Македонија, на линија на Европската Унија

В+

Расправија и тепачка во автобус на ЈСП поради билет

Vesti +

Премиерот Ковачевски и министерот Спасовски во увид на реконструираната полициска станица во Гази Баба

Vesti +