Vestiplus.mk
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Што ќе кликнеш, тоа ќе жнееш – граѓаните да се пазат од спектакуларни наслови

Во центарот на Скопје осамна герила акција со транспаренти за предупредување од лажни вести и спектакуларни наслови познати како кликбејт. Авторите на акцијата до народни мудрости ги предупредуваа граѓаните за штетноста на лажните вести и манипулациите.

Како предупредување против наседнување на кликбејт наслови и одбрани, граѓаните беа предупредени дека што ќе кликнат, тоа и ќе жнеат.

Ваквите наслови и објави освен за пласирање на лажни вести и манипулација се користат и за заразување со вируси и несакан софтвер, што може да ја загрози безбедноста и приватноста на корисниците на Интернет.

Останатите транспаренти кои се појавија низ Скопје предупредуваа и на опасноста од лажните вести, преку примери со дезинформации пласирани за домашни, но и меѓународни теми. Покрај лажната вест на транспарентите во продолжение беа напишани и народни поговорки чија цел е да ја посочат штетноста и неморланоста на лажењето.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен дилер за доиздржување на затворска казна од 14 месеци

В+

МВР излезе со детали за тагедијата на автопатот Скопје – Велес, познат идентитетот на починатиот

Vesti +

Приведени криминалци барани со потерници

В+

Заев во писмо до членството: СДСМ учи и се поправа, повикувам на обединување!

В+

Познатата формула на Алберт Ајнштајн за да имате пари секогаш: Еве кои решенија на познатиот научник ги користат многу богати луѓе

Vesti +

Прегазен велосипедист на паркинг во Скопје – мажот итно пренесен во болница со тешки повреди

Vesti +