СДСМ: Нови 100 милиони евра од ЕУ, почетокот на преговорите носи резултати
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Нови 100 милиони евра од ЕУ, почетокот на преговорите носи резултати

Соопштение на СДСМ:

Почетокот на преговорите со ЕУ носи видливи и конкретни резултати.

Европската комисија даде предлог за макрофинансиска помош до 100 милиони евра за Северна Македонија, односно поддршка за економијата за следните две години.

Помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на Северна Македонија поддржувајќи ја и фискалната одржливост и структурните реформи, нејзиното спроведување ќе биде дефинирано заеднички со ЕУ, преку Меморандум за разбирање.

Меморандумот за разбирање најверојатно ќе се фокусира на реформите на политиките во областите на фискалното управување, даночната политика, управувањето со јавните инвестиции, јавно-приватните партнерства, деловното опкружување, транспарентноста во државната помош, енергетската ефикасност, реформите во судството и борбата против корупција.

Со ова уште еднаш се докажува кој стои до Северна Македонија во тешки времиња и во време на економска и енергетска криза.

Напредокот во евроинтеграциите носи засилена финансиска помош од ЕУ и пристап до нови фондови со што се обезбедува трансформација на нашето општество и нашата економија.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Блинкен: Америка е против иницијативите за итен прекин на огнот во Украина

Соединетите Држави се залагаат за решение на конфликтот во Украина што нема да дозволи Русија да ги обнови своите сили и да ги прегрупира своите војници, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен за време на дискусијата за украинското прашање на маргините на Самитот за демократија. – Сите знаеме дека мирот... Прочитај повеќе...

„Индипендент“: Нуклеарните закани на Путин докажуваат дека војната не оди во посакуваната насока

Тешко е да се разбере дека поставувањето на десет тактички боеви глави со краток дострел во Белорусија претставува одлучувачки чекор во украинската војна, пишува британскиот весник. Британскиот весник „Индипендент“ наведува дека нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин и неговата најава дека има намера да пренесе тактичко нуклеарно оружје во... Прочитај повеќе...

Без вода улиците Бетовенова и Александар Бујнов во општина Бутел

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека денеска, поради уличен дефект на ф 100 мм на улицата Бетовенова 81/7, во периодот од 8.30 часот, па сè до отстранување на дефектот, без вода ќе останат корисниците од улиците Бетовенова и Александар Бујнов (општина Бутел). Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ да одговори дали дава писмени гаранции по амбасади дека ќе поддржи уставни измени после избори

Vesti +

Дојавите за бомби во Кавадарци се лажни

Vesti +

Поранешен директор на ЦИА: Војната во Украина оди ужасно за Путин

В+

Претседателот Пендаровски ги прими членовите на хорот „Златно славејче“

Vesti +

104 сообраќајни прекршоци во Скопје: 18 за пребрзо возење, 10 возеле без возачка дозвола

Vesti +

Ресенчанка касната од куче скитник во центарот на градот

Vesti +