Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се „грижат“ за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по кој знае кој пат, докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги ставаат личните и партиските интереси, е нагласено во соопштението од СДСМ.

„Тие изминатите 10 месеци не работат ништо. Парите на граѓаните ги трошат на лускуз и партиски вработувања, додека општините и јавните претпријатија тонат во долгови. Згора на тоа, во време на криза наместо да им помогнат на граѓаните, тие дополнително го влошуваат нивниот стандард со покачување на цените на комуналните услуги. Општина Штип за 100 отсто ја зголеми цената на ѓубрарината. Зголемување на комуналните услуги за 25 отсто има и во општина Виница, додека во општина Радовиш се покачени давачките за комунални услуги. Во Прилеп пак, поскапе јавниот такси превоз“, посочуваат од партијата на власт.

Според СДСМ, додека цените на услугите растат, јавните претпријатија раководени од ВМРО-ДПМНЕ се полнат со партиски кадри.

„Неспособните градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ и нивните директори, за само 10 месеци успеаја да ги задолжат и партизираат јавните претпријатија со кои раководат, за сега да бараат помош од Владата со цел да ја сокријат нивната неспособност. Тоа е лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ“, се наведува во реакцијата на СДСМ.

Од една страна глумат загриженост за економскиот стандард на граѓаните, а од друга, како што додаваат, нивните функционери летуваат на монденски локации, а нивните градоначалници удираат по џебот на граѓаните.

Можеби ќе ве интересира...

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ шири паника дека нема гориво, исто како што ширеше паника и за пченицата

В+

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ ги блокира законите кои се однесуваат на промените во судството

В+

Спасовски: Се грижиме за подобри животни услови за младите,ја намаливме невработеноста и обезбедивме 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти

В+

Костадин Костадинов: Преспа форум дијалогот ја потврди силната меѓународна поддршка за нашата држава и дополнително ја зајакна нашата меѓународна позиција

Vesti +

Претрес во скопско, пронајдена дрога, приведено едно лице

Vesti +

УJП: Завршија контролите во „Кам“, под лупа и други маркети, законот мора да се почитува

В+