Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Членството во НАТО е историски успех за граѓаните и државата, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да нанесува штета врз државните и националните интереси

-Нашата татковина, нашите граѓани веќе ги живеат историските успеси кои ги чекавме 30 години. Ние сме НАТО, полноправна и рамноправна земја членка на најголемиот воено-безбедносен сојуз, Република Северна Македонија за првпат учествуваше на Самит на НАТО како нејзина полноправна членка. Нашето членство во НАТО е реализација на нашата стратешка и национална цел поставена уште од независноста, соопшти СДСМ.

„Додека премиерот Зоран Заев и нашата државна делегација посветено работат за иднината на државата, за сите граѓани, додека во тек е дипломатска офанзива за деблокада на провесот на интеграција во ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски уште подлабоко тонат во деструктивната матрица.

Откако доживеаја тотално фијаско на протестите и блокадите, сета нервоза и агресија ја канализираат во нови опструкции и блокади.

Таквата деструктивност, оваа дезориентирана партија ја доведе до степен отворено да работат против највисоките национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски е партија заглавена во режимската матрица, партија што знае само за блокади и деструкции.

ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски е најнеодговорната, најнедржавничка опозиција во светот и затоа уште долго ќе биде казнувана од граѓаните.“ – се вели во соопштението.

Можеби ќе ве интересира...

Тешко повреден пешак во Битола откако малолетник го удрил со неговиот мотор

Vesti +

ВНИМАВАЈТЕ СО НИВ! Овие знаци се НАЈЛОШИТЕ пријатели

Vesti +

Се огласи Зоран Заев: Најважното прашање, МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ

В+

Петта година по ред ОКТА стипендира постдипломци на УКИМ

В+

Седум ресторански навики кои многумина ги имаат, а всушност се многу непристојни

Vesti +

Претрес во Куманово, приведени двајца дилери затекнати како пакуваат кокаин, хероин, околу килограм марихуана…

Vesti +