Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: 5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти

-За 2.204 угостителски објекти со 11.235 вработени, кои беа затворени со владината одлука за спречување на ширење на Ковид, обезбедени се 5,77 милиони евра, соопшти денеска СДСМ.

„Сите економски антикризни мерки што ги презеде Владата предводена од СДСМ за време на пандемијата придонесоа за надминување на последиците и денес имаме економија која е стабилна, жива и динамична.

Силна потврда за тоа се бројните статистички параметри.

Степенот на невработеност е на историски најниско ниво и изнесува 16 отсто.

Паралелно, бележиме раст на извозот и раст на индустриското производство.

Континуиран раст бележат и платите. Просечната плата за месец март изнесува 28.217 денари, што е за 6,8 отсто повисока од истиот месец лани.

Како одговорна, социјалдемократска партија продолжуваме со мерки и политики кои овозможуваат забрзан економски раст и повисок животен стандард за граѓаните“ – се вели во соопштението на владејачката партија.

Можеби ќе ве интересира...

Неколку улици во Шутка во понеделник ќе останат без вода

В+

Каевски од СДСМ: Со односот кон новинарите се потврдуваат зборовите дека “режимот тропа на врата”

В+

Скопјанец тешко повреден, откако паднал со мотор

Vesti +

Богданка Кузеска: Црнила, лажни вести и деструкции се одлика на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ ќе води позитивна кампања

Vesti +

Кузеска: Мицкоски да ги повика градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ парите за партиски вработувања да ги насочат кон граѓаните

В+

Расчистени три тешки кражби, украденото вратено на сопствениците

Vesti +