Резултатите од нова студија покажаа: Фајзер одлично штити од сериозна клиничка слика но се помалку од зараза
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Резултатите од нова студија покажаа: Фајзер одлично штити од сериозна клиничка слика но се помалку од зараза

Новите проценки предизвикуваат загриженост во Израел и на други места во светот, и многумина се грижат дека вакцината може да изгуби дел од својата ефикасност.

Израелското Министерство за здравство објави дека заштитата со Фајзер-Бионтек е значително намалена во споредба со зимата и пролетта, иако се уште штити од сериозни болести.

Според државните здравствени статистики, експертите процениле дека дозата на Фајзер кон крајот на јуни и почетокот на јули заштитила само 39 проценти од инфекција со „Ковид-19“, во споредба со 95 проценти од јануари до почетокот на април. Во двата временски периоди, Фајзер беше повеќе од 90 проценти ефикасен во спречување на тешки заболувања.

Израелските научници предупредија дека нова студија за ефикасноста на вакцината Фајзер е направена на многу помал број испитаници од претходната и за пократок временски период.

„Мислам дека оваа информација треба да се земе многу внимателно.

Д-р Ран Балисер, шеф на израелскиот Национален советодавен совет за експерти за „Ковид-19“, рече дека е исклучително тешко точно да се процени ефективноста на вакцината и дека се потребни дополнителни анализи на податоци за да се разбере што точно се случува, пишува „Њујорк тајмс“ .

„Мислам дека податоците треба да се земат многу внимателно поради малиот број учесници“, рече Еран Сегал, биолог од Институтот за наука Вајцман.

Сепак, новите проценки предизвикуваат загриженост во Израел и на други места во светот, и многумина се загрижени дека вакцината може да изгуби дел од својата ефикасност. Можно објаснување за оваа ситуација е зголемениот број случаи на повеќе заразна варијанта на делта или слабеење на ефектите од вакцината по некое време.

Од 95% до 39%

Израел започна агресивна кампања за вакцинација во јануари со вакцината Фајзер. Веднаш на почетокот на кампањата, научниците следеа колку е ефикасна вакцината во заштитата од инфекција „Ковид-19“.

Според студијата објавена во мај, која се заснова на податоци од 24 јануари до 3 април, се проценува дека вакцината е 95 проценти ефикасна во спречувањето на инфекцијата. Со други зборови, ризикот од добивање на Ковид-19 беше намален за речиси 100 проценти. Експертите исто така проценија дека вакцината штити од тешки болести со ефикасност од 97,5 проценти.

Израел започна со олеснување на мерките во пролетта, но бројот на случаи повторно се зголеми кон крајот на јуни. Сега, повеќе од илјада луѓе се позитивни на ковид, секој ден, а израелските власти повторно воведоа некои ограничувања.

Некои од оние кои беа позитивни ги добија двете дози. Епидемиолозите очекуваа појава на таканаречени пробивни инфекции, односно инфекции по вакцинација. Ова се случува со другите вакцини.

Експертите од Министерството за здравство, по првичната проценка на ефективноста, повторно ја анализираа ефективноста на вакцината, ограничувајќи се на периодот од 6 јуни до 3 јули. Во овој период, ефективноста на вакцината во спречувањето на инфекцијата падна на 64%.

Тие неодамна спроведоа друга анализа. Овој пат, тие ги разгледаа случаите помеѓу 20 јуни и 17 јули. Тие проценија дека ефективноста на вакцината била уште помала во тој период – само 39%. Но, заштитата од сериозни болести остана висока на 91,4 проценти.

Можно е вакцината да изгуби сила со текот на времето, но тоа не е единственото објаснување
Малиот број учесници во најновата студија значи дека вистинската ефикасност на вакцината може да биде помала или поголема. Резултатот е исто така неизвесен бидејќи зголемувањето на случаите варира низ целата земја, како и возраста на оние кои се вакцинирани.

На пример, во јануари, постарата возрасна група (над 60) имаше предност, додека тоа не беше случај во април. Ако сега се заразени повеќе луѓе кои беа вакцинирани во јануари, тоа може да нема никаква врска само со вакцината, туку и со напредната возраст на оние кои се вакцинирани.

Исто така, постои можност Фајзер-Бионтек да ја изгуби својата моќ со текот на времето. Експертите од Министерството за здравство открија дека луѓето кои биле вакцинирани во јануари имале поголем број на пробивни инфекции од оние вакцинирани во април.

Ако заштитата од вакцината навистина опадне значително по шест месеци, последиците може да бидат огромни. Ова може да влијае на одлуката на израелската влада дали да им даде на граѓаните трета доза. Сегал верува дека ако Фајзер навистина изгуби дел од својата моќ со текот на времето, тогаш би било мудро да се воведат засилувачи, односно вакцини кои добро штитат од варијантата на делта.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Остин: Украина ќе има добри шанси за успех

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин смета дека Украина има многу добри шанси да започне успешна контраофанзива во пролетта оваа година поради значителното исцрпување на руските сили и западното оружје, пишува Украинска Правда. – Мислам дека напролет ќе видиме интензивирање на непријателствата бидејќи се подобруваат условите за маневрирање и врз... Прочитај повеќе...

Поранешниот американски потпретседател мора да сведочи во истрагата за нападите на Капитол на 6 јануари

Пред големата порота за разговорите, федерален судија одлучи дека поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс мора да сведочи за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Судијата во одлуката рече дека Пенс сепак може да одбие да одговори на... Прочитај повеќе...

Пукање во Хрватска: Син си го убил таткото, а потоа и себеси?

Еден маж е убиен во хрватскиот град Винковци при синоќешната престрелка. Во 22 часот и 39 минути во полиција било пријавено дека маж е убиен од огнено оружје. Полициски службеници на местото на настанот пронашле мртво тело на маж и утврдиле дека сторителот се оддалечил од местото на настанот, пренесува... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Уште шест скопјани искасани од кучиња скитници

Vesti +

Акциска сообраќајна контрола, 35 санкционирани возачи, кај 17 возила констатирани неправилности

Vesti +

Андонов за „Локално“: Додека трае војната во Украина, треба да бидеме спремни на сите можни сценарија кои влијаат на цените и достапноста на енергенсите

Vesti +

ЈА РОДИ ЌЕРКАТА НА СИНОТ: НЕОБИЧНА ОДЛУКА НА ЕДНО СЕМЕЈСТВО – Цел свет остана во ШОК од оваа постапка

Vesti +

(фото) “Спартан” полета кон беровскиот регион

В+

Северна Македонија е 36-та најбезбедна држава во светот

Vesti +