Почина 43 годишен пациент од коронавирус, бројот на новозаразени порасна на 11 лица
Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Почина 43 годишен пациент од коронавирус, бројот на новозаразени порасна на 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.723 тестирање, а регистрирани се 11 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 5, Тетово – 3, Битола , Берово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 4 оздравени пациент од:
Скопје и Битола – по 2 .

Пријавено е 1 починато лице од Македонски Брод (43г) во болнички услови.

Направени се 2.723 тестови преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-45, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово–23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–37, МАНУ-47, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-323, Биотек-175, Систина-53, лабораторија Лаор-157, Синлаб-12, Ремедика-17, Плодност–32, Генеа–14, Никоб лаб-516, ВФВ Медикал-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1050.

Досега во земјата се направени вкупно 884.593 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.700, бројката на оздравени пациенти е 150.067, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 147.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68674, Активни 63
Куманово 8882, Активни 10
Прилеп 8327, Активни 6
Тетово 7252, Активни 17
Битола 6307, Активни 4
Велес 5474, Активни 4
Гостивар 5181, Активни 1
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5019, Активни 11
Штип 4960, Активни 1
Струмица 4120, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2596, Активни 13
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 1
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Можеби ќе ве интересира...

Мицкоски: Ќе бидам утре во Благоевград да дадам поддршка на Mакедонците од Бугарија

Vesti +

ПроКредит Банка со голема акција за пошумување на голини во реонот на Свети Николе

Vesti +

УJП: Завршија контролите во „Кам“, под лупа и други маркети, законот мора да се почитува

В+

Ковачевски од Гевгелија: Пазарувам, знам колку се качени цените и очекувам намалување за 10%

Vesti +

СДСМ: По изборниот пораз Мицкоски и Апасиев со денови ги нема, да не чекаат насоки од Будимпешта?

Vesti +

Ковачевски: Опозицијата спроведе активен и скриен бојкот на пописот

В+