Официјално: 1085 новозаразени, 12 починати, најмладиот има 27 години – Еве како тоа изгледа по градови
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Официјално: 1085 новозаразени, 12 починати, најмладиот има 27 години – Еве како тоа изгледа по градови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9, Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29, Струмица-80, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-3, Кочани-13, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Валандово-6, Виница-4, Делчево-10, Кратово-4, Свети Николе-5, Кичево-30, Ресен-4, Неготино-12.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-8, Штип-7, Прилеп-11, Тетово-21, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-18, Гостивар-6, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-7, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-10, Неготино-5.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 13621, активни 4584• Куманово 2313, активни 439• Дебар 345, активни 67• Штип 1683, активни 281• Прилеп 1349, активни 494• Тетово 2198, активни 547• Струга 833, активни 115

• Велес 772, активни 380• Битола 698, активни 279• Охрид 715, активни 250• Кавадарци 512, активни 211• Гостивар 1216, активни 213• Гевгелија 399, активни 192 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 66 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 956, активни 553• Крива Паланка 242, активни 92• Радовиш 239, активни 83• Крушево 30, активни 9• Кочани 718, активни 229•

Пробиштип 203, активни 67• Демир Хисар 84, активни 18• Македонски Брод 105, активни 9• Пехчево 60, активни 8• Берово 211, активни 50• Валандово 108, активни 42• Виница 181, активни 70• Делчево 256, активни 125 (64 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 54, активни 24• Свети Николе 486, активни 90• Кичево 579, активни 179• Ресен 248, активни 64• Неготино 158, активни 83 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3294 теста се преку: ИЈЗ-1310, ЦЈЗ Скопје-126, Авицена-483, Биотек-266, МАНУ -243, Жан Митрев (Филип Втори) -340, Систина со PCR метода -175, лабораторија Лаор –80, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-110, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-133, Ремедика-25, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 154 пациенти. На кислородна поддршка се 117 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 7 позитивни и 2 суспектни деца на Ковид-19 и 11 возрасни пациенти, позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 21 прием, а вкупно хоспитализирани се 76 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 66, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 332 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

• Чаир – 233• Гази Баба – 671• Аеродром – 788• Карпош – 682• Центар – 592• Кисела Вода – 588• Ѓорче Петров – 388• Бутел – 227• Шуто Оризари – 48• Студеничани – 20• Сарај – 35• Арачиново -9• Илинден – 101• Сопиште – 40• Чучер Сандево – 24• Петровец –30• Зелениково -16• Странец – 41• Нераспределен- 105

Можеби ќе ве интересира...

Костадинов: Како што ветив пред граѓаните за време на кампањата, нема чекање, веднаш го реализираме првото клучно ветување, го слушаме гласот и потребите на граѓаните

В+

Спасовски објави видео: Остварена заштеда од 30% електрична енергија за Октомври 2022

Vesti +

402 санкции за брзо возење

Vesti +

Лукаревска: СДСМ не е судија и обвинител, државата има независни институции

В+

Оливер Илиевски: „Јас како градоначалник ќе имам најтешка задача, а тоа е да го реализирам она што беше ветено 2017 но да создадам и нови проекти“

В+

СДСМ: На повидиок нов скандал, Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ да објаснат која е нејзината улога во палењето возила?

Vesti +