Одлична вест: 10 посто раст на просечна нето плата
Vestiplus.mk
+БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Одлична вест: 10 посто раст на просечна нето плата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април 2021 година, во однос на април 2020 година, изнесува 110.0.

-Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (28.3 %), Финансиски дејности и дејности на осигурување (24.1 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (21.4 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (21.3 %), Уметност, забава и рекреација (3.4 %) и Земјоделство, шумарство и рибарство (2.9 %).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во април 2021 година, изнесува 42 441 денари, информираа од ДЗС.

Можеби ќе ве интересира...

Пронајдени стари монети, приведено едно лице на Граничен премин Табановце

Vesti +

Ковачевски со одлична вест: Пензионерите не само што ќе добијат покачени пензии, туку ќе им следува и дополнителен финансиски пакет

В+

Граѓаните да не паничат – Од утре на оваа адреса во Скопје се снима серија и ќе има пукање со огнено оружје

Vesti +

Македонија воопшто не побарала жито од Србија, државните резерви се доволни

В+

Вицепремиерот Битиќи на панел дискусија на вториот Социо – еколошки форум (СЕФ)

Vesti +

ОВИЕ 4 ЗНАЦИ НА ЗОДИЈАКОТ ЛУДО ЌЕ СЕ ЗАЉУБАТ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА – Дали сте меѓу нив?

Vesti +