Одблокирана сметката на болницата во Охрид, долгот намален за милион евра
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Одблокирана сметката на болницата во Охрид, долгот намален за милион евра

По речиси две години блокирана сметка, Општата болница во Охрид го намали долгот за речиси еден милион евра и ја одблокира сметката. Тоа ќе овозможи нормално функционирање на здравствената установа.

Домаќинското работење на директорот Асен Шајн и финансиската поддршка од Фондот за здравство и Владата доведоа до решавање на овој проблем и враќање во нормала на функционирањето на болницата, која досега работеше без застои само поради трпеливоста на добавувачите.

„Долгот е намален за околу еден милион евра и ќе се потрудиме во периодот што претстои да се сервисира и останатиот дел. Ова е многу важно, бидејќи охридската болница е регионален центар, каде преку летото бројот на пациенти се зголемува за една третина, бидејќи Охрид е туристички центар и во него престојуваат голем број домашни и странски туристи на кои мораме да пружиме квалитетни здравствени услуги“, изјави Асен Шајн, директор на Општа болница – Охрид за МТВ.

Тој исто така додаде дека после подолг временски период од Општата болница Охрид на специјализација се испратија девет нови доктори, со што се прави планско пополнување на одделенијата со дефицитарни специјалисти доктори како што се педијатрија, анестезиологија и инфектологија.

Можеби ќе ве интересира...

Вакцините против Ковид предизвикуваат имунолошки одговор кај пациенти со хронични воспалителни заболувања

Vesti +

11 починати, троцифрена бројка на новозаразени

В+

Со Планот за активности за Стратешкиот дијалог ја зацврстуваме соработката меѓу Северна Македонија и САД, ги промовираме нашите стратешки интереси и на глобален план

Vesti +

Велосипедист падна на коловозот, итно пренесен во болница

Vesti +

ВНИМАВАЈТЕ-ВАКА ГИ ЛАЖАТ СТАРИТЕ ЛУЃЕ НИЗ СКОПЈЕ: Старица му дала 200.000 денари откако и’ се претставил дека и’ e близок роднина

Vesti +

Николовски: Слободното земјиште оди на оглас, големи се субвенциите за пченица и сончоглед

В+