Нови превентивни мерки: Маска и на отворено, редуцирани капацитети во кафичите - Ако не се почитуваат мерките можен е и карантин!
Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Нови превентивни мерки: Маска и на отворено, редуцирани капацитети во кафичите – Ако не се почитуваат мерките можен е и карантин!

Заради недисциплина ќе бидат засилени контролите во однос за коронавирус, најави министерот за здравство, Венко Филипче пренесува Centar.mk.

Целта е да се избегнат рестрикции и мерки кои ќе го ограничат движењето на граѓаните, рече Филипче, но доколку е нужно и тоа ќе биде донесено. Сепак тој најави нови мерки деновиве, со што ќе бидат редуцирани капацитетите на угостителските објекти, можна е нова мерка за задолжително носење маска дури и на отворено. Евентуален карантин и рестриктивни мерки ќе може да се превенираат само со почитување на мерките од граѓаните, пишува Centar.mk.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Мицкоски е единствен политичар во светот што се радува што успеал да блокира помош од 100 милиони евра во време на криза

Vesti +

Антикризните мерки на Владата веднаш дадоа резултати – од денеска пониски цени на горивата, соопшти СДСМ

В+

Сите анкети го потврдуваат високиот рејтинг на премиерот Зоран Заев, не му бега нов изборен пораз на Мицкоски

В+

„Бамикор Медика“: Нашиот здравствен работник Шакири загина во вчерашниот пожар во Тетово

В+

Средба на гувернерката Ангеловска-Бежоска со амбасадорот Бомгартнер и раководителот на Регионалниот економски оддел Гранджуан: Макроекономската стабилност во земјава успешно се одржува

Vesti +

Ќе понуди ли нешто Мицкоски на граѓаните или секој ден ќе зборува за девојките на Заев од младоста и ќе кажува вицови

Vesti +