Vestiplus.mk
HI TECH МАКЕДОНИЈА

Министерот Шаќири: Насекаде сме каде што се зборува за дигитализацијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, учествува на настанот, Глобален систем за мобилни комуникации (GSMA), организиран од Mobile World Capital Barcelona.
Главните теми на овој настан се:
• Технологија за поврзување
• Креативна технологија
• Општеството на иднината
• Startup иновации
• Индустрија на технологијата за поврзување
• Вештачка интелигенција
• Безбедност на мрежи
GSMA MWC Барселона е многу голем настан, на кој присуствуваат претставници на многу министерства од различни европски земји и најголемите и најмоќните компании кои се дел од индустријата за електронски комуникации.
За време на оваа посета, министерот Шаќири ќе одржи бројни билатерални средби и средби со претставници на најголемите компании од индустријата за електронски комуникации.
Целта на оваа посета е размена на искуства, со цел забрзување на процесот на дигитализација на јавната администрација во Република Северна Македонија. Покрај скратувањето на времето, имаме за цел да го зголемиме и квалитетот на услугите што ги обезбедува државната администрација

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Нашиот регион ќе биде извор на обновлива енергија за нашите граѓани и за зелената енергетска иднина на ЕУ

Vesti +

Четвртиот бран е жесток: 24 починаа, 1074 се новозаразија

В+

Зоран Заев од трибината “Патот до независноста”: Нашата земја, за разлика од другите југословенски републики, својата независност ја стекна без воени дејствија, по мирен пат

Vesti +

Маричиќ: На денот кога ги славиме Светите браќа Кирил и Методиј рамноапостолни, се потврди вековната вистина на нашиот македонски народ

В+

Битиќи од Битола: ВМРО-ДПМНЕ ќе давале плата  од 750 евра, ние  за три месеци ќе стигнеме до нето плата од 750 евра

Vesti +

Убава вест: Се очекува одлука за укинување на сите ковид мерки

Vesti +