Маричиќ: Иако не е потребно двотретинско мнозинство, очекуваме ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи законот за демнење
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Иако не е потребно двотретинско мнозинство, очекуваме ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи законот за демнење

За  Кривичникот законик нее потребно двотретинско мнозинство, тоа е потребно само за Законот за кривична постапка, конкретно во случајот  со Законот за Демнење, каде се јасно утврдени правилата на игра, законот е усвоен од страна на Владата со имплементирани ставки од Истанбулската конвенција за да во пракса се спроведат поголеми права на жените и секако има европско знаменце, рече Бојан Маричиќ министерот за правда во костувањето на Канал5.

– Затоа очекувам да нема проблем со поддршката од страна на опозицијата, иако не се должни да гласаат сепак би било  добро да дадат подржка за граѓаните но и за новинарите, рече тој

Според него демнење, полов напад, подетално дефинирање на силувањето и половот о вознемирување, имплементација на елементи за заштита на новинарите каде нападот врз нив ќе се смета како напад врз службени лица, сето тоа се добри евроспки практитки и имплементација на европсски стандарди.

-Министерството за Правда и Владата имаат ингеренции, ние не водиме истрага ниту можеме да влиаеме на судски истаги, затоа она што е до нас го правиме и преку јавен повик да ја завршат овој случај до крај и со измените на законот, нашето ќе го направиме, еве ги повикувам и судовите и обвинителствот да ја завршат работата и сторителите да добијат соодветни казни, рече Маричиќ за случајот Јавна соба каде во моментот се води постапка само за администраторот и креаторот но не и за споделувачите на непожелни соджини.

Тој потенцираше дека заканите по социјалните мрежи влегуваат во законот каде се дефинира демнењето и на жените и на новинарите, и тој напад станува кривично дело.

– Нема да има потреба од акција на новинарите, обвинителството ќе гони по службена должност, нема да има потреба да поденсат кривична пријава, обврска плус  и поголема заштита Новинарите и медиумските работници, дефиницијата на новинар треба да ја дадат новинарските здруженија тоа е дел од саморегулацијата на медиумите, а медиумски работници спаѓаат и сниматели и технички персонал кој оди на терен, рече Маричиќ.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Зошто Мицкоски не сака да ја даде струјата од хидроцентралите на граѓаните?

Vesti +

УЖАС ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Ја прекинала врската, па ја претепал неа и нејзиното дете

Vesti +

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ е симбол на расипништво, во само четири општини над милион евра за партиски вработувања

В+

Црн ден: Починаа 30 лица, најмладите имаа 23 и 34 години – еве колку се новозаразени

В+

Спасовски за Алсат-М: Намален криминалитет, зголемената откривачка дејност на полицијата, уништени над 10,3 тони дрога

Vesti +

Ковачевски: Со повратот на ДДВ кон стопанството ги поддржуваме конкурентноста и ликвидноста на компаниите

Vesti +