Мал број на новозаразени и починати од коронавирус - Ова се денешните статистики
Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Мал број на новозаразени и починати од коронавирус – Ова се денешните статистики

Во последните 24 часа се направени 2.755 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 15, Куманово и Прилеп – по 2, Охрид, Струмица, Кичево и Кратово – по 1.

Регистрирани се 1.191 оздравени пациент од:
Скопје – 475, Куманово – 115, Битола – 103, Охрид – 93, Тетово – 50, Прилеп и Велес – по 40, Кичево – 31, Струга -24, Свети Николе и Ресен – по 19, Гостивар и Штип – по 18, Кавадарци и Гевгелија – по 16, Струмица, Кочани, Радовиш и Делчево – по 14, Виница – 13, Крушево и Демир Хисар – по 12, Неготино – 8, Македонска Каменица – 5, Крива Паланка – 3, Валандово – 2, Пробиштип, Богданци и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица: 5 лица од Скопје (88г,80г,74г,66г,57г) и по едно лице од Куманово (88г), Битола (63г), Кавадарци (78г), Струга (76г) и Кочани (83г).
Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

Направени се 2.755 тестови преку: ИЈЗ-414, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–19,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–66, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-244, Биотек-431, Систина-165, лабораторија Лаор-451, Синлаб-19, Ремедика-15, Плодност–71, Генеа–95, Никоб лаб-19, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 431.

Досега во земјата се направени вкупно 794.832 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.269, бројката на оздравени пациенти е 148.664, на починати е 5.408, а бројот на активни случаи изнесува 1.197.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68508, Активни 506
Куманово 8825, Активни 114
Прилеп 8301, Активни 58
Тетово 7212, Активни 49
Битола 6291, Активни 61
Велес 5468, Активни 21
Гостивар 5171, Активни 24
Кавадарци 5151, Активни 10
Охрид 5001, Активни 53
Штип 4959, Активни 22
Струмица 4110, Активни 41
Струга 2980, Активни 26
Кочани 2787, Активни 19
Кичево 2563, Активни 43
Гевгелија 2191, Активни 9
Неготино 2183, Активни 9
Свети Николе 1522, Активни 10
Ресен 1234, Активни 12
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1158, Активни 34
Берово 1029, Активни 3
Делчево 971, Активни 9
Дебар 940, Активни 1
Виница 881, Активни 21
Пробиштип 789, Активни 4
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 5
Демир Хисар 397, Активни 4
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 13
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 6
Дојран 132, Активни 0

Можеби ќе ве интересира...

Спасвоски: Реконструиравме 73 станици и изградвиме два целсоно нови објекта

В+

Ќе ги фрлиме ли маските: Комисијата со препорака да се укине носење на маски во затворен простор, освен во болници….

В+

Филипче во Штип: Посветеноста на Сашко Николов е гарант за градење модерна и развојна општина

В+

Пожар во болница во Скопје – пациент си ја извадил маската со кислород и си запалил цигара

В+

СДСМ: Судовите ги докажаа криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и раководството на партијата да поднесат оставки

Vesti +

Приведени две лица во Штип, превезувале огревни дрва без документи

Vesti +