Лазаревски: Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ се елементарна непогода за Скопје и Скопјани
Vestiplus.mk
+Во тренд...

Лазаревски: Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ се елементарна непогода за Скопје и Скопјани

Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ се елементарна непогода за Скопје и Скопјани, анализира советникот во Град Скопје, Васко Лазаревски во пост на фејсбук кој во продолжение го емитуваме интегрално:

Коце Трајановски е негативен пример за градоначалник кој покажа тотална неспособност и неодговорност за време на кризни ситуации, каква што беше поплавата во Стајковци која однесе десетици човечки животи.

Жртвите од катастрофалната поплава на 6 август 2016 во Стајковци и околината беа директна последица на непреземање мерки за заштита пред поплавите, целосно погрешното дејствување за време на поплавата, и тоталната неспособност за справување со последиците по поплавата од страна на Коце Трајановски и неговиот ментор Никола Груевски.

Наместо да ги предупреди граѓаните за поплавата и да го вклучи алармот, Коце Трајановски отвораше турнир во мал фудбал, кога во медиумите веќе имаше предупредувања за можно невреме во Скопје.

Коце Трајановски како градоначалник не упати никакво известување и тревожење за Скопјани да можат навремено да се подготват за силното невреме и можните последици.

Коце Трајановски беше дел од злосторничкото здружение на власт кое ја пушти во употреба обиколницата која го поплавуваше Стајковци и околината и пред да се случи катастрофалната поплава.

Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ безобразно лажеа дека 93 литри дожд на метар квадратен е непредвидлива катастрофа што се случува „еднаш во илјада години“, знаејќи дека во 1979 година во Скопје има наврнато 110 литри на метар квадратен!

Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ не ги чистеа редовно одводните канали, а парите за таа намена ги делеа по партиска линија.

Коце Трајановски беше дел од злосторничкото здружение на власт кое трошеше стотици милиони евра на споменици и барокни фасади, наместо за заштита од поплави и пожари. Злосторничкото здружение на власт продолжи со изградба на Панорамско тркало од речиси 19 милиони евра, не сакаше да ги пренамени парите за помош на настраданите и за спречување на идни поплави, а механизацијата остана во коритото на Вардар, наместо да биде упатена кон Стајковци.

Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ сеуште не чувствуваат одговорност за десетиците изгубени животи, за стотиците повредени, како и за огромните штети од поплавата за која граѓаните ниту беа предупредени, ниту пак им беше пружена соодветна помош пред, за време, и по поплавата.

Ако имаа грам совест, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ немаше на крајно лешинарски начин да се обидуваат политички да профитираат од маката на граѓаните околу местата кои беа погодени од пожар. Ако имаа грам совест, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ немаше да споредуваат катастрофа со десетици жртви и илјадници уништени домови, за која самите беа најодговорни, со последиците од пожарите во кои за среќа нема никакви жртви и повредени, поради навремените реакции од страна на институциите.

Затоа што немаат ниту грам совест, ниту срам, ниту одговорност, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе бидат казнети од Скопјани на следните локални избори.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Каевски: Зголемените инвестициите од членството во НАТО е силен мотив за заложбите кон ЕУ

Со зачленувањето во НАТО заокруживме една од стратешки цели на државата, рече пратеникот на СДСМ, Дарко Каевски во гостувањето во Топ тема. -Веќе имаме затворено едно големо поглавје и сега останува второто поглавје, а тоа е членството во Европската унија. Видовме колку многу придобивки носи членството во НАТО, дава сигурност... Прочитај повеќе...

Груби на средба со Џачка: Интеграцијата во ЕУ е во интерес на државата и граѓаните

Скопје, 27 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денес оствари средба со министерката за Европа и надворешни работи на Република Албанија, г-ѓа Олта Џачка која престојува во официјална посета на Скопје. На средбата беа оценети континуираниот политички дијалог... Прочитај повеќе...

Три години Македонија во НАТО – најмоќниот безбедносен сојуз во светот

Денеска се одбележуваат три години од зачленувањето во НАТО, најголемиот и најмоќниот безбедносен сојуз во светот. Во 2020 македонското собрание го усвои Северноатлантскиот протокол со што беше остварен последниот чекор кон зачленувањето во НАТО. Патот кон зачленувањето на Македонија во НАТО беше тежок и макотрпен. Македонија во 2018-та година мораше... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Петров: Сега сведочиме за штетата од повиците за бојкот на пописот

В+

Ковачевски од Гостивар: За една година во системот ќе се вклучат сончеви електрани до 300 мегавати

Vesti +

Царовска се сретна со директорите на битолските училишта: Будно ја следиме состојбата со Ковид во училиштата, највисок приоритет е да останат безбедни и отворени што подолго

Vesti +

Тренчевска: Даваме отчет пред граѓаните за досега сработеното и сме отворени за потребите на граѓаните, за нивните предлози, забелешки и мислења

Vesti +

СВЕЖ КАКО ОД ПЕКАРА – Ова е најдобриот начин да го зачувате лебот

Vesti +

СДСМ: Обезбедуваме целосна инклузија на децата со попреченост, вработување на 500 образовни асистенти

Vesti +