Vestiplus.mk
+БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Пари во буџетот има, приходите се реализираат над проекциите

„Пари во буџетот има. Тоа се гледа од реализацијата на приходите и расходите. Приходите се реализираат над проекциите и предложениот план и над она што беше остварно во 2020“ кажа заменик министерот за финансии, Димитар Ковачевски во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Тој додаде дека расходите се реализираат редовно, па дури и предвремено за пензиите и останатите социјални трансфери.

„Во изгласаниот буџет беше проектиран дефицит, како и во сите години од изминатиот период на постоење на државата. Меѓутоа оваа година приходите се остваруваат над планот и тоа ни дава можност со ребалансот да направиме прилагодувања кон попродуктивни ставки во буџетот“ кажа Ковачевски.

Заменик-министерот повтори дека Владата има изработено фискална и стратегија на јавен долг за период од пет години со кои се предвидуваат политиките.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Полицијата ќе пишува казни доколку немате зимска опрема – Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започната е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате овде. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

МВР и Национална комисија за борба против трговија со луѓе и илегална миграција се приклучија кон кампањата на UNODC – „Use and Abuse of Technology”

Vesti +

Костадиновска-Стојчевска – Маргарити: Има простор за многу заеднички проекти во културата

В+

Ковачевски од Гостивар: За една година во системот ќе се вклучат сончеви електрани до 300 мегавати

Vesti +

Пет месеци пред годинешниот откуп „Тиквеш“ почна со потпишување на договори со лозарите и има договорен откуп со највисоки цени

В+

Казнет возачот кој со возило се движел по Камени мост

Vesti +

Министерката Стефоска: Убедена сум дека од денеска Аквадуктот го добива заслуженото внимание и грижа

Vesti +