Vestiplus.mk
+ БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Пари во буџетот има, приходите се реализираат над проекциите

„Пари во буџетот има. Тоа се гледа од реализацијата на приходите и расходите. Приходите се реализираат над проекциите и предложениот план и над она што беше остварно во 2020“ кажа заменик министерот за финансии, Димитар Ковачевски во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Тој додаде дека расходите се реализираат редовно, па дури и предвремено за пензиите и останатите социјални трансфери.

„Во изгласаниот буџет беше проектиран дефицит, како и во сите години од изминатиот период на постоење на државата. Меѓутоа оваа година приходите се остваруваат над планот и тоа ни дава можност со ребалансот да направиме прилагодувања кон попродуктивни ставки во буџетот“ кажа Ковачевски.

Заменик-министерот повтори дека Владата има изработено фискална и стратегија на јавен долг за период од пет години со кои се предвидуваат политиките.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен разбојник во Куманово

Vesti +

Кои луѓе не треба да консумираат лимон?

Vesti +

Невообичаено: Педесет бебиња и деца за еден месец се хоспитализирани во Гевгелија со респираторни проблеми

В+

175 санкции за брзо возење

Vesti +

Заврши владината седница, ова се сите одлуки

В+

Приведени двајца крадци на подрачјето на Ѓорче Петров

В+