Ковачевски од Крушево: За четири години изградивме повеќе училишта и градинки од десетте години на ВМРО-ДПМНЕ
Vestiplus.mk
Во тренд...ТОП ВЕСТИ

Ковачевски од Крушево: За четири години изградивме повеќе училишта и градинки од десетте години на ВМРО-ДПМНЕ

„Основната разлика е што СДСМ се определи да ги врати парите кај граѓаните и да инвестира во образование и инфраструктура, а не во барок, стиропор и фонтани како ВМРО-ДПМНЕ“, кажа во своето обраќање заменикот министер за финансии, Димитар Ковачевски, на партиската трибина на СДСМ во Крушево. Тој кажа дека ваквиот став го темели на бројки.

-Кога дојдовме на власт минималната плата изнесуваше девет илјади денари, а сега е за шест илјади денари повисока. Сега просечната плата е над 28 илјади денари, односно пет илјади повеќе откако СДСМ ја предводи државата. Пензиите се качија за две илјади денари. Преку МојДДВ вративме 36,5 милиони евра назад кон граѓаните. Воедно, ние, за разлика од опонентите, инвестираме во нешто што ќе ни значи, а тоа е инфраструктурата, кажа Ковачевски.

Тој додаде дека за време на четирите години владеење се изградени една третина повеќе училишта отколку во десетте години владеење на ВМРО-ДПМНЕ, а истото важело и за градинките.

-Така е и по прашањето на патиштата. Ние за четири години изградивме 1040 километри патишта, а ВМРО-ДПМНЕ за десет години власст изгради 600 километри патишта. Но, тие за секој километар плаќаа сума ко за уште еден километар, пари кои одеа во реклами за власта, додаде Ковачевски.

Заменикот министер за финансии од Крушево потсети дека сите меѓународни институции потврдуваат дека државата добро се справила со кризата и на здравствен, економски и на социјален план.

-Вбризгавме 1,2 милијарди евра кон стопанството и граѓаните со минимални приходи. За компаниите обезбедивме четири кредитни линии за да ја задржат ликвидноста, заклучи Ковачевски, додавајќи дека СДСМ успеала да постигне и рекордна ниска стапка на невработеност, од 16%.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

МВР презема мерки за пронаоѓање на двете девојчиња, повозрасната од нив повеќе пати  бeгала и била враќана дома

Јавноста веќе е вознемирена поради случајот со исчезнатото дванаесетгодишно довојче од скопска Гази Баба. Како што раскажаа нејзините родители за Фокус, таа исчезнала додека била на училиште, а се работи за типична и нормална тинејџерка која нема тајни пред своето семејство. Тие велат дека последен пат е видена на училиште... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заев од Аеродром: Млади, тргнете на работа, почнете свој бизнис, државата ќе ве поддржи

В+

Арсовска бара избори за Градското собрание, советниците порачуваат: „Ќе се распуштиме заедно со неа само да излеземе од агонијава“

Vesti +

Полицијата напиша серија казни во тетовскиот регион

В+

Внимавајте: Магла на патиштата, АМСМ со важно известување

Vesti +

Царовска на одбележување на 77 години од ослободувањето на Кочани: Чест и задоволство е да се работи исклучиво во интерес на граѓаните и унапредување на општеството

В+

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното – заштитата на домаќинствата е приоритет

В+