Vestiplus.mk
+БИЗНИСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: Се укина дополнителната акциза за горива, го штитиме стандардот на граѓаните

Прес-конференција на Костадин Костадинов портпарол на СДСМ и пратеник:

СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани.

Сe укина дополнителната акциза на дизел горивото со што граѓаните ќе плаќаат два денари пониска цена.

Целта на оваа мерка е да се заштити стандардот на граѓаните преку утврдена варијабилна акциза која зависи од цената на светската берза.

Со измените што се направени во Законот за акцизите во април годинава се осигуравме да нема висок раст на цените на горивата, така што ставивме варијабилна маргина која е поврзана со цената на барел нафта на светската берза. Односно, ако цената на нафтата на светската берза расте, оваа маргина ќе се намалува што ќе влијае на крајната цена на горивата кај нас.

Според законското решение дополнителната акциза од три денари кај бензините е предвидена доколку цената на светската берза е под 390 долари за тон, ако е помеѓу 390 и 590 долари за тон дополнителната акциза изнесува 2 денари и ако е над 590 долари за тон тогаш дополнителната акциза е 0 денари, односно се укинува.

Кај дизел горивото е предвидена дополнителна акциза од 3 денари ако цената на светската берза е под 400 долари. Дополнителна акциза од 2 денари е предвидена за дизелот кога на светската берза е меѓу 400 и 600 долари и доколку цената на светската берза е над 600 долари таа изнесува 0 денари.

Условите за укинување на дополнителната акциза кај дизел горивото се исполнети за што Регулаторната комисија за енергетика вчера ја донесе одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтени деривати и горива за транспорт. Претходно беа исполнети и условите за укинување на дополнителната акциза за бензините.

Покрај ова, парламентарното мнозинство предводено од СДСМ претходно ги усвои измените на Законот за додадена вредност со што ДДВ за електрична енергија се намалува од 18 на 5 отсто.

На овој начин ги заштитивме семејните буџети од поскапувањето на цената на струјата.

Сето ова се мерки коишто значат унапредување на животниот стандард на граѓаните.

Како одговорна, социјалдемократска партија продолжуваме со мерки и политики кои се во интерес на граѓаните, на економијата, на државата.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

На граничарите им покажал лажен ПЦР тест, полицијата веднаш ja привела

В+

Приведени три лица, расчистена кражба во Неготино

Vesti +

Димитров за БиБиСи радио: Со оспорувањето на јазикот и европската иднина, Бугарија прави тешко да ја гледаме како пријател

В+

МОН: Во тек огласи за вработување на 500 образовни асистенти, нето месечна плата 24.000 денари

Vesti +

Пуштен во употреба реновираниот објект во ПЦ „Ѓорче Петров“ наменет за сместување на полициски службеници од целиот регион, кои учествуваат во заеднички обуки и вежби

Vesti +

Официјално рекорд: 445 новозаразени и 9 починати од коронавирус во земјава

В+