Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Деновиве ќе бидат предложени нови рестриктивни мерки – ништо нема да работи по 23 часот?

Деновиве се очекува Комисијата за заразни болести на состанок да го дополни и комплетира сетот на мерки кој ќе биде предложен до Владата, пишува Centar.mk.

Според неофицијални информации, за почеток, не се размислува за полициски час во овие мигови, но доколку продолжи разгорувањето на коронавирусот ниту тоа не е исклучено.

Една од мерките ќе биде кафетериите и рестораните да затвараат час или два порано, односно од 23 часот ништо да не работи.

Покрај ова се очекува да биде предложено во јавниот превоз да се користат само 50% од капацитетите.

Овие мерки практично ги најави министерот за здравство Венко Филипче, додека Караџовски од комисијата за заразни болести соопшти дека може да се очекува и по 1000 новозаразени дневно, пренесува Centar.mk.

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Со реконструкцијата на „Римскиот пат“ од Битола кон античкиот локалитет Хераклеа Линкестис, ги приближуваме вредните историски локалитети поблиску до граѓаните и туристите

В+

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ниту еднаш не повикаа на вакцинација и почитување на мерките за заштита, но затоа секојдневно шират лажни вести на штета на јавното здравје

Vesti +

194 санкции за брзо возење

Vesti +

НУРЕДИНИ од Речица: Обезбедуваме чиста вода за пиење за сите граѓани во државата

Vesti +

Богоев: СДСМ има големо водство во Карпош, Скопје, Бутел

В+

Централниот караван „Најдоброто за мојата општина“ денеска е во Куманово

В+