17.9 C
Скопје
21/Сеп/2021
Vestiplus.mk
Home » ДАНСКА – Ги укинуваат сите мерки, затвораат места за тестирање, нема пропусници: „Ковидот е завршен“
+ СВЕТ

ДАНСКА – Ги укинуваат сите мерки, затвораат места за тестирање, нема пропусници: „Ковидот е завршен“

„Во текот на зимата очигледно ќе имаме поголема епидемија во училиштата, но децата ќе ја надминат и на тој начин ќе добијат имунитет“

Додека некои европски земји продолжуваат да се грижат за коронавирусот и „четвртиот бран“ на инфекција, во Данска епидемијата е минато, барем во контекст на „новото нормално“ и безброј ограничувања на социјалниот живот.

Имено, овој петок, земјата ќе ги укине сите преостанати ковид-рестрикции, а тамошната влада објави дека вирусот повеќе не претставува „критична закана за општеството“. Клучната основа за ваквиот став на владата лежи во фактот дека дури 73 проценти од данското население е целосно вакцинирано против коронавирус, додека дополнителни 3 проценти добиле само една доза досега.

– Епидемијата е под контрола, рече данскиот министер за здравство Магнус Хејинке минатата недела.

Треба да се спомене дека Данска беше меѓу првите земји што воведе скоро целосен локдаун кога избувна пандемијата минатата година (11 март 2020 година), а сега е меѓу првите што целосно се отвори.

Живот со вирусот

Треба да се напомене дека Данците не тврдат дека го искорениле вирусот или болеста. Тие едноставно најдоа начин да живеат со тоа. Повторно, враќање на „старата нормала“, така да се каже, не би било можно без вакцинација. Ова е особено точно за фактот дека околу 95 проценти од најранливите луѓе во земјата се вакцинирани, како што се жителите на домовите за стари лица и лица постари од 60 години.

Како резултат на тоа, данските здравствени работници се многу помалку загрижени за ширењето на инфекцијата отколку што беше случај на почетокот на годината. Во моментов Данска има просечно од 700 до 800 нови инфекции дневно. Од друга страна, бројот на хоспитализирани и сериозно болни луѓе е релативно мал – во моментов има 123 заразени лица во болниците, а просечно помалку од две лица умираат на национално ниво од „Ковид -19“.

– Вакцината е „супер-оружје“ со кое победуваме. Животот се враќа на својата секојдневна рутина на повеќето места и нашите очекувања се дека поголемите затворања во иднина повеќе нема да бидат потребни, рече премиерот Мете Фредериксен.

Дека бројот на новозаразени лица станува се помалку важен за данските власти, покажуваат и плановите за затворање на сите локации каде што се прават брзи тестови до крајот на месецот.

Понатаму, ако некој ученик случајно се зарази, тоа повеќе нема да резултира со задолжителна самоизолација за целиот клас и наставниците. На крајот на месецот, контроверзни ковид-сертификати повеќе нема да се бараат за влез во барови и ресторани, нивното работно време нема да биде ограничено на 2 часот наутро, а ќе бидат дозволени и музички фестивали од целосен обем. По 18 месеци, дури и ноќните клубови повторно се отвораат.

– Нема многу случаи на сериозни болести во Данска, така што е постигнат консензус меѓу политичарите и јавноста дека „Ковид-19“ повеќе не е закана за општеството, вели професорот Виго Андреасен од центарот „Пандемикс“ на Универзитетот Роскилде.

Прашање за младите

Ако Данците нешто ги загрижува, тоа е дека има пониски стапки на вакцинација кај помладите луѓе. Во возрасната група од 15 до 18 години, само 43,5 проценти од луѓето се целосно вакцинирани, па дури и кај помладите возрасни ситуацијата не е многу подобра, иако тие всушност не се во ранливата група, со исклучок на оние со некои други сериозни болести.

– Во текот на зимата, очигледно ќе имаме поголема епидемија во училиштата. Доказите за тоа се сосема јасни, особено за основните училишта, смета Андреасен. Но, тој додава дека половина од помладата популација најверојатно ќе добие имунитет во наредните 6 месеци со прележување на вирусот.

Засега, на учениците на возраст од 12 до 16 години им се налага да се тестираат на секои 72 часа со брз тест, или на секои 96 часа со ПЦР, но тоа не е правило. Но, до крајот на месецот, повеќе нема да има такви препораки.

И додека самите Данци, кои имаат голема доверба во здравствените работници, воопшто не се загрижени за укинување на ограничувањата, странците што живеат во таа нордиска земја се малку повнимателни.

– Кога ги разгледувам податоците за хоспитализирани лица и деца во болниците во други држави, тоа малку ме загрижува. Не се чувствувам добро во полниот воз што ме носи на работа, вели Американецот Џонатан Бауер кој работи како наставник во училиште во Јутланд. Слични ставови има и Американка која работи во Копенхаген, која сака да остане анонимна за да не ги налути своите роднини во Данска. Се плаши од „долгиот ковид“ и жали за укинувањето на задолжителните ковид-сертификати во рестораните каде што таа и нејзиното семејство ќе престанат да одат.

Се отвораат и клубовите

Од друга страна, неколку сопственици на ресторани и кафулиња во Данска, исто така, посочија дека задолжителните ковид-сертификати не им предизвикуваат премногу тешкотии во водењето бизнис.

– Барем поради нив, се изгледаше нормално. Ако луѓето не носеа маски во затворените простории, вие се чувствувавте безбедно поради тие потврди, тврди менаџерот на пабот WarPigs во Копенхаген, Мадс Снедевинд.

Кристијан Гетрик, сопственик на еден од „поживите“ ноќни клубови во данската престолнина, вели дека, иако тие не биле преголем проблем за него, тој нема да плаче за ковид-сертификатите.

– Тоа се политички глупости. Тоа е само начин да ги натерате луѓето да се вакцинираат за да не поминат низ постојана мака на тестирање, вели Кристијан низ смеа.

Снедевинд, од друга страна, е донекаде нервозен за отворањето на клубовите:

– Ќе видиме што ќе се случи. Малку се плашам дека 20-годишниците ќе побрзаат во клубовите и ќе уништат се што постигнавме, заклучува тој.

Можеби ќе ве интересира...

Царовска: студентите ги вклучуваме во креирањето на младинските политики, субвенционираниот студентски оброк и воведените нови и зголемени износи на стипендии се нивни барања

Vesti +

Премиерот ја напушти централната манифестација на Мечкин Камен – замина за Кочани

В+

Во нив имало етилен оксид – Агенцијата за храна нареди итно повлекување на серии на познати сладоледи во Македонија

В+