Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

193 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (14.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 193 возачи. Од нив, 122 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 40 возеле без возачка дозвола, три мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Законот за стечајци стапи на сила, стечајците што ги исполнуваат условите во рок од 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување

Vesti +

Иновативните ветувања на Мицкоски за гасификацијата се одамна реализирани проекти на Заев

В+

Објавени песната и видеоспотот на македонските претставници од „Дајте музика“ за Јуниорскиот Евросонг: Green Forces ја преземаат контролата

Vesti +

Продолжува националниот мамографски скрининг – изготвена патека за упатување и третман на суспектните жени

Vesti +

Нови детали: Тело на 67 годишен маж од Охрид без знаци на живот извадено од Охридското Езеро

В+

Ковачевски од Битола: Не седам по кабинети, туку сум со граѓаните – да ве слушнам со критиките

Vesti +