Зимски неволји: Брзо и лесно одмаглете го стаклото од автомобилот со овие трикови
Vestiplus.mk
+LIFE

Зимски неволји: Брзо и лесно одмаглете го стаклото од автомобилот со овие трикови

Ако ветробранското стакло е влажно, користете ги бришачите. Ако е валкано, притискате копче што го прска со сина течност. А ако е ледено, загрејте го автомобилот за да се одмрзне стаклото.

Но, што ако ветробранското стакло е замаглено, а маглата е внатре? Некои велат дека треба да го вклучите греењето, некои дека е подобро да користите клима, но што точно?

Вообичаено е да бидете збунети околу ова, па ако не сте сигурни, не сте сами во таа дилема. Твитот на оваа тема стана полувирален овој викенд, а многу од одговорите само направија ситуацијата да звучи уште позбунувачки.

Вклучете го греењето и климатизацијата
За брзо одмаглување на шофершајбната на ладно време, треба да ги вклучите греењето и климатизацијата.

Да, можете да ги направите и двете одеднаш. Ако имате копче за температура, поставете го на најжешката поставка, а потоа вклучете ја климата.

Некои автомобили имаат копче што прави се за вас. Во некои автомобили има задно копче за одмрзнување кое ги вклучува жиците на задното ветробранско стакло и предно копче за одмрзнување кое го прави следново: го насочува воздухот кон шофершајбната, го вклучува уредот на целосна моќност и ја зголемува температурата, ја вклучува климата , ја исклучува рециркулацијата.

Токму тоа сакате да го направите ако самите ги ракувате контролите: вклучете ја топлината, вклучете ја климата и проверете дали воздухот дува со полна сила на шофершајбната. Исклучувањето на рециркулацијата помага затоа што ќе црпите сув воздух однадвор наместо да го рециркулирате влажниот воздух внатре.

Зошто ова функционира?
Овде се случуваат две работи, краткорочни (од секунди до минути) и долгорочни (остатокот од вашето возење).

Топлината го спречува замаглувањето
На долг рок, можете да спречите замаглување со одржување на двете страни на шофершајбната на иста температура.

На шофершајбната ви се акумулира магла од истите причини како и ладен пијалок кој „се поти“ на топол ден. Кога едната страна од стаклото е значително поладна од другата, влагата од топлиот воздух ќе се кондензира на потоплата страна на стаклото.

Тоа значи дека во зима ќе добиете кондензација од топлиот внатрешен воздух на сè уште студеното ветробранско стакло. Ако можете доволно да го загреете шофершајбната, таа повеќе нема да може да ја црпи влагата од воздухот, пишува Lifehacker.

Во лето е спротивно. Ако сте ја изладиле внатрешноста на вашиот автомобил, а надвор е многу топло, влагата од надворешниот воздух може да се кондензира на шофершајбната. Сепак, ова не е ситуација за одмаглување: кондензацијата е надвор, па едноставно ја бришете насобраната вода со бришачите на шофершајбната.

Клима уредот го суши замаглувањето што е веќе таму
Па зошто само топлината не е доволна за да се заврши работата? Па, како прво, понекогаш едноставно е премногу ладно за ветробранското стакло да биде доволно топло за да спречи замаглување. Но, уште поважно, треба да го одмаглите шофершајбната, а не само да спречите идно замаглување. Затоа вклучете ја климата.

Клима уредите не само што го ладат воздухот; го сушат. Кога истовремено ќе ги вклучите греењето и климатизацијата, добивате топол и сув воздух. Ова почнува да го загрева шофершајбната, а исто така ја суши влагата. Свртете го клима уредот и греењето на целосна експлозија и често целото ветробранско стакло ќе се исчисти за неколку секунди.

Како да направите прозорците да се замаглуваат поретко
Бидејќи замаглувањето на шофершајбната е предизвикано од влага во автомобилот, одржувањето на внатрешноста на вашиот автомобил сува ќе помогне во тоа. Ако случајно сте донеле многу снег во автомобилот на вашите чизми, задолжително исчистете го.

Исто така, можете да почнете да го загревате шофершајбната пред да дојде време за возење. Ако имате далечински управувач, одлично! Но, дури и ако не, првиот чекор во подготовката на вашиот автомобил за зимско возење треба да биде да го запалите автомобилот и да го загреете. Внесете топол воздух на шофершајбната додека ја четкате и стругате надворешноста.

И, конечно, размислете за чистење на внатрешноста на шофершајбната бидејќи чистото стакло не се замаглува така лесно. Не, не со вашите раце или марамчиња што ги најдовте под седиштето; кремите за раце и разните маснотии и нечистотија само ќе го влошат проблемот. Користете соодветно средство за чистење стакло.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски – Григоријан: Поддршка од УНДП за натамошните чекори во евроинтеграциите

Vesti +

Тренчевска: Помош и нега во домот за околу 40-тина лица на возраст од над 65 години во Кочани, поквалитетен и спокоен живот за нашите највозрасни граѓани

В+

Спасовски од Куманово: Во недела Куманово ќе го избере Најдоброто, ќе ги казни луѓето што мислат само на својот личен и партиски интерес

В+

Изборен молк

В+

Убава вест: Повторно поевтинува дизелот од вечерва

В+

Од почетокот на средбата Ковачевски – Петков: Дијалогот носи решенија за заедничка европска иднина

В+