Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Жаклина Лазаревска: СДСМ ги реализира ветувањата – пензионирање со возраст од 64 години со 15 години стаж

Прес-конференција, Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ

Почитувани,

СДСМ реализира уште едно ветување дадено пред граѓаните и продолжува со вистинска грижа за сите.

Пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за работни односи.

Со ова се овозможува пензионирање со возраст од 64 години и со 15 години стаж, а останува можноста жените да одат во пензија со навршени 62 години возраст.

Продолжување на работниот однос до возраст од 67 години е можно, но само за дефицитарните кадри во здравството, високото образование и научно истражувачката дејност и тоа под строго дефинирани критериуми и постапки.

Со овој закон, кој ќе се применува од 30 јуни идната година се отвора можност за вработување на младите, но и се намалува бројноста во администрацијата.

СДСМ како одговорна партија, продолжува да работи во интерес за сите граѓани, продолжуваме со создавање и реализација на мерки и политики кои го унапредуваат квалитетот на живот на сите граѓани.

Благодарам

Можеби ќе ве интересира...

МТСП: Речиси 60 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, апелираме и останатите да се имунизираат и да го заштитат своето, но и здравјето на децата за кои се грижат

Vesti +

Маричиќ на Преспа форум за дијалог: ЕУ има потреба од јасен план за Западниот Балкан

В+

Мургашанска од Куманово: Наша водилка била, е и ќе биде, потребата на граѓаните, ние го носиме Најдоброто за Куманово

В+

Владата го задолжи МНР да ги обезеди сите потребни мерки за осигурување на безбедноста на членовите од Република Северна Македонија при Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ во Украина

В+

Приведени дилери на кокаин

В+

Расчистено разбојништво во Виница, приведено едно лице

Vesti +