Vestiplus.mk
+ Мозаик

ЗАМОР ПОСЛЕ ЈАДЕЊЕ – Еве зошто сме поспани после оброк и што се случува тогаш во нашето тело

Не е невообичаено да се чувствуваме летаргично после оброк. Ако ова чувство е присутно понекогаш, нема причина за грижа, но доколку се јавува секој ден, особено после обилен ручек или вечера, може да го оштети нашето здравје.

Постпрандијалниот замор може да биде резултат на храната што ја јадете или навиките за спиење. Храна кома, или постпрандијална сомноленција, е состојба која може да се појави после јадење голем оброк. Обично се опишува како чувство на екстремен замор или летаргија што може да трае неколку часа.

Причината за овој проблем

За да го разберете одговорот, важно е да знаете што се случува во вашиот дигестивен систем кога јадете. Додека џвакате, вашиот стомак произведува хормон гастрин, кој го поттикнува производството на дигестивни сокови кои почнуваат да ја разградуваат вашата храна. Оваа разградена храна потоа се движи во тенкото црево бидејќи цревата го ослободуваат хормонот ентерогастрон, кој го регулира протокот на крв. Во меѓувреме, вашиот панкреас ослободува инсулин, кој му помага на вашиот стомак да ја апсорбира гликозата од јаглехидратите во вашиот оброк. Во исто време, инсулинот испраќа различни аминокиселини до мозокот, вклучувајќи ја и озлогласената неактивна хемикалија позната како триптофан.

Може да забележите дека оваа состојба не се јавува после секој оброк. Постојат неколку причини за тоа: оброк со богати јаглехидрати предизвикува поголема доза на инсулин, поради што повеќе триптофан влегува во вашиот мозок. Кога тоа ќе се случи, триптофанот прво се претвора во серотонин, кој прави да се чувствувате добро, а потоа во мелатонин, поради што се чувствувате поспани.

Како да го спречите ова чувство:

Јадете мали и често – наместо да јадете големи оброци кога сте гладни, јадете почесто, но помали количини храна на секои неколку часа за да го одржите нивото на енергија во рамнотежа. Малку овошје или јаткасти плодови треба да го задоволат гладот, но и да даваат енергија.

Спијте добро – Ако спиете добро во текот на ноќта, помала е веројатноста да почувствувате ненадеен пад на енергијата после оброк.

Прошетајте – доволно е само малку изложување на сонце, особено после оброк, за да се чувствувате помалку уморни.

Обидете се со силна светлосна терапија – една студија покажа дека луѓето кои се изложени на силна светлина имаат помала веројатност да се чувствуваат уморни после оброк.

Можеби ќе ве интересира...

Следува заладување: Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

В+

Заев: Храбрите дела ги правиме за да им оставиме иднина на младите

В+

Невреме со силен ветер и пороен дожд на повеќе места и во наредните денови слични временски услови

Vesti +

На Клиниката за ортопедија при ТОАРИЛУЦ беше оперирано 17 годишно момче со тумор на десната подлактица

В+

СДСМ до Арсовска: Дали поради диловите на Мицкоски за автобуси е прекинат проектот БРТ?

В+

Студија на чуден случај: Една жена беше позитивна на коронавирус најмалку 335 дена

Vesti +