Vestiplus.mk
+ БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Заев: Извозот бележи раст од 34,6% во споредба со лани

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев:

Позитивните трендови во економијата продолжуваат.
Во периодот од јануари-јули 2021 вкупната вредност на извозот изнесува скоро 4 милијарди евра и бележи раст од 34,6% во споредба со истиот период во 2020 година.
➡ Само во јули 2021 година, во споредба со јули 2020 година растот е 13,2%.
➡ Вкупната трговска размена за иститот период изнесува 9.4 милијарди евра.
ℹ Република Северна Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Кина.
Економските политики ги градиме на солидна база, планираме на долг рок, а резултатите се веќе евидентни и во услови на светска пандемија.

Можеби ќе ве интересира...

Eлезовиќ: Премногу време изгубивме, премногу шанси пропуштивме, време е за Најдоброто за Тетово

В+

Илиевски: Како е можно со 1 милион евра во 2018 да изградиш 2км улици, а во 2021 со истите пари да изградиш 16км улици

В+

243 санкционирани возачи на мотоцикли

Vesti +

Царовска: создаваме општество во кое различностите во јазикот и културата ќе се гледаат како предност

Vesti +

По 50 километри се сети дека ја заборавил својата бремена сопруга на постојката за одмор

В+

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

В+