Во тек е силно невреме во Пелагонискиот регион, кој е зафатен од силно невреме проследено со град со големина на орев, објави Центар.мк.

Погодени се Демир Хисар, Битола, Прилеп, Кичево, Крушево…

Неофицијално се зборува и за штети на земјоделските површини.

Доцна попладнево од УХМР соопштија дека нестабилна облачна маса со интензивни процеси во форма на невреме се спушта од Демир Хисар кон Битола, а исто така најавено е и силно невреме во скопската котлина.

Видеото погледнете го на Центар.мк.