Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Вакцините на Фајзер и Модерна може да обезбедат доживотен имунитет

Вакцините на Фајзер и Модерна би можеле да обезбедат доживотен имунитет, се вели во студија објавена во „Њујорк Тамјс“.

Според студијата, вакцините можат да обезбедат имунитет на Ковид-19 кој ќе трае повеќе години, можеби и доживотно.

Според истражуњето, повеќето лица кои се вакцинирани со некоја од овие две вакцини нема да има треба трета доза, но ако кај новите соеви не дојде до значителни мутации.

Студијата не ја проучувала вакцината на Џонсон и Џонсон, но се очекува дека имунитетот по таа вакцина ќе биде послаб од тој кој го овозможуваат вакцините на Фајзер и на Модерна.

Клетките кои го препознаваат вирусот се задржале во коскената срцевина најмалку осум месеци по инфекција со коронавирусот. Друг тим истражувачи откриле дека меморискиот лимфоцит B продолжува да созрева и јакнe најмалку една година по инфекцијата.

Тоа откритие сугерира дека имунитетот би можел да трае повеќе години, можеби и цел живот, кај луѓето кои биле заразени, а подоцна примиле вакцина. Научниците сè уште не се сигурни дека иста ситуација е можна и кај лицата кои имунитетот го стекнале само со вакцинација, без преболен ковид-19.

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов: Срамна е црната кампања против мене, со еден документ целосно ја демантирам

Vesti +

144 санкции за возење под дејство на алкохол

В+

(ФОТО) Масовно присуство на средбата на Оливер Илиевски: Никој да не ги навредува и да не ги влече за уши ромите

В+

Тренчевска за ТВ 24: Со новиот пакет антикризни мерки ги опфативме најранливите категории граѓани,обезбедивме и 15% повисоки плати за восптувачките и негувателките

Vesti +

Ужасно: Силувано малолетно девојче во Македонија

Vesti +

ВИДЕО: На Јутјуб се појави разговор меѓу Камчев и Груевски за „Плацеви на Водно“

Vesti +