Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Студ ќе ја окова, а снег ќе ја прекрие Македонија – Метеоцентар со детална прогноза студениот бран кој надоаѓа кон земјава

Поради продор на многу студена воздушна маса од север утре попладне ќе почне да дува засилен северен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови и ќе услови значително заладување.

Во деновите од викендот ќе биде многу студено со врнежи од снег.

На планините ќе се зголеми снежната покривка. Утринските температури на места ќе се спуштат и до минус 12 степени, а и дневните на повеќе места ќе се задржат под нулата.

Прогноза за 12.02.2021
Минимална температура: -9°C до -2°C
Максимална температура: -2°C до 6°C
Сончево со мала до умерена облачност, ветровито и студено. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Прогноза за 13.02.2021
Минимална температура: -12°C до -5°C
Максимална температура: -5°C до 2°C
Облачно, студено и ветровито со повремени врнежи од снег, особено попладне и најобилни во југозападните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Прогноза за 14.02.2021
Минимална температура: -12°C до -6°C
Максимална температура: -7°C до 1°C
Претежно облачно, студено и ветровито со локални врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Vesti +

СДСМ: Економските политики на Владата предводена од СДСМ даваат резултат, јавниот долг се намалува, растат платите

Vesti +

Да се затворат казината насекаде, освен во хотелите со 5 ѕвезди – побара Села

В+

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВИ МЕРКИ – Еве ја првата земја во светот која ќе ги признае животните како емотивни суштества

Vesti +

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Vesti +

Петровска за „24 Анализа“: На државата и е потребно политичко и економско стабилизирање, нема потреба од предвремени избори

В+