Vestiplus.mk
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Се готви нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи во голем пад

Во понеделник РКЕ ќе донесе одлука за нови цени на горивата во Македонија.

Според последните активности на берзите, нафтата драстично падна на 86 долари од барел од типот брент.

Во моментов дизелот се продава по цена од 90 денари за литар.

Цената на Еуросупер БС-95 останува 84,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 се продава по цена од 87 денари за литар, а мазутот за 50, 391 денар за килограм.

Новата цена на горивата се очекува да биде позната во понеделнк на пладне.

Можеби ќе ве интересира...

Светските медиуми за инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници – пофалби за земјава за намерата да се користи чиста енергија

В+

Царовска на конференција во Љубљана: Со брза реакција успеавме да обезбедиме континуитет на образованието и да започнеме реформи во услови на пандемија

В+

Шилегов: Силна финансиска поддршка за младите родители, средношколците и студентите

В+

Бесими: Развоен Буџет за одговор на кризата и среднорочни проекции за економски раст

Vesti +

23 лица не носеле маски, каде што морало да ги носат

В+

Краткотрајно невреме со помали штети во Град Скопје – Десетина паднати дрвја, неколку оштетени автомобили

В+