Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Зголемената економска динамика во Технолошко индустриските зони е е силна потврда дека економијата е стабилна и се движи во добар правец

Соопштение на СДСМ:

Владата предводена од СДСМ континуирано реализира успешни економски политики кои придонесуваат економијата да се развива со засилено темпо, а последиците од коронакризата конечно да станат минато.

Една од последните потврди за тоа е и економската активност во Технолошко индустриски зони, која во вториот квартал од годинава е на највисоко ниво во последните четири години.

Официјалните податоци говорат дека во вториот квартал од 2021 година, извозната активност во индустриските зони достигна 763 милиони евра, што е за 140% повеќе од истиот период во 2020 година, додека во однос на 2018 година порастот е околу 27%.

Во споредба со изминатите 4 години извозната активност и во јуни оваа година е највисока на месечно ниво и достигна ниво од 239 милиони евра, поточно за 25 милиони повеќе од истиот месец од 2020 година.

Паралелно, продолжува и растот на новоотворени работни места во ТИРЗ-овите. Во јуни е регистриран зголемен број на работни места од над 7% споредено со истиот месец минатата година.

Очекувано е ваквиот нагорен тренд да продолжи и во наредните месеци со оглед на интензивните преговори за нови инвестиции од постојни, но и нови странски и домашни компании.

Една од нив е и новата инвестиција на канадската компанија Магна, презентирана неодамна, која од првично најавените 15 милиони евра сега е зголемена на близу 40 милиони евра, со над 1.200 нови работни места.

Одговорниот, правичен и инклузивен пристап во привлекувањето странски инвестиции дава очигледни резултати.

Бележиме отворање постојано отворање на нови и добро платени работни места и историски пад на нивото на невработеност.

Продолжуваме со економски мерки и политики што обезбедуваат економски раст и развој и повисок животен стандард за сите.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ова дебелее како лудо: Пијалак по кој често посегнуваме, но не треба

Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како три големи крофни. Тој е природен и богат со витамин Ц, па што може да тргне наопаку со сокот од портокал? Всушност, овој сок кој често го пиеме е... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Дожд, студ, а некаде и снег – Што најавуваат метеоролозите за денеска?

Vesti +

Полицијата ќе казнува ако немате зимска опрема – Каква е состојбата на патиштата утринава?

Vesti +

Останува уште еден продолжен празничен викенд за сите граѓани до крајот на годината

Vesti +

177 санкции за брзо возење

Vesti +

Ковачевски: Без родова рамноправност нема ни демократија, ниту социјална правда!

В+

Д-р Даниловски: Пациентите по прележан коронавирус пријавуваат “мозочна магла“

В+