Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

РАЗРЕШЕНА ДИЛЕМАТА – младото момче примало инфузија пред болничка врата бидејќи се плашело од ковид, а не дека нема место

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница, пишува Фактор.

Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се лекува од бубрежна болест, бидејќи им било страв да влезе внатре поради ковид 19.

„Од струмичката болница не информираа дека пациентот кој се лекува од хроничка бубрежна инсуфитиентиа примил терапија до вратата на болницата поради тоа што неговите родители не дозволувале да биде внесен во болницата од страв од ковид-19. Тоа е причината зошто на младиот пациент му е дадена терапија пред влезот на болницата“, објаснија за Фактор од Министерството за здравство.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ова дебелее како лудо: Пијалак по кој често посегнуваме, но не треба

Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како три големи крофни. Тој е природен и богат со витамин Ц, па што може да тргне наопаку со сокот од портокал? Всушност, овој сок кој често го пиеме е... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Приведена гевгеличанка за издржување на затворска казна

Vesti +

Спасовски: Има многу подобрувања, за 50 отсто е порасната откривачката дејност на корупцијата од страна на МВР

В+

Консумирајте три шолји дневно: Овој напиток го намалува лошиот холестерол

Vesti +

Американец пронајден мртов во својата куќа, опкружен со повеќе од 100 змии

Vesti +

СДСМ: Арсовска како Груевски ветуваше милијарди инвестиции, а успеа да го донесе само туристот Субрата Рој

Vesti +

ВО ХРВАТСКА ИЗБУВНА БОЛЕСТ СЛИЧНА НА ГРИП И КОРОНА: Луѓето се инфицираат со вдишување, досега има 12 заразени и се пренесува од животни на луѓе

Vesti +