Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

РАЗРЕШЕНА ДИЛЕМАТА – младото момче примало инфузија пред болничка врата бидејќи се плашело од ковид, а не дека нема место

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница, пишува Фактор.

Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се лекува од бубрежна болест, бидејќи им било страв да влезе внатре поради ковид 19.

„Од струмичката болница не информираа дека пациентот кој се лекува од хроничка бубрежна инсуфитиентиа примил терапија до вратата на болницата поради тоа што неговите родители не дозволувале да биде внесен во болницата од страв од ковид-19. Тоа е причината зошто на младиот пациент му е дадена терапија пред влезот на болницата“, објаснија за Фактор од Министерството за здравство.

Можеби ќе ве интересира...

Летно сметање на времето

Vesti +

Самопрогласените демохристијани од ВМРО-ДПМНЕ блокираат на денот кога е признаена МПЦ-Охридска архиепископија

Vesti +

Кондовски најави формирање на jавно претпријатие за туризам во Битола

В+

МТСП: Во тек е етапната исплата на декемвриските пензии

Vesti +

Пандемијата не стивнува: Починаа 22 лица, над 800 нови случаи

Vesti +

Спасовски во посета на Долнени, Кривогаштани и Прилеп: За оваа Влада земјоделците, граѓаните се приоритет, за ВМРО приоритет беа жалните врби, гипс картонот и бронзата

В+