Работи кои ги правите погрешно во продавниците во време на епидемијата
Vestiplus.mk
+LIFE

Работи кои ги правите погрешно во продавниците во време на епидемијата

За време на епидемијата на коронавирус сите редовно посетуваме бројни трговски објекти. Без разлика дали купувате основни намирници или нешто друго, се изложувате на здравствени ризици ако не преземете мерки на претпазливост.

Еве неколку клучни грешки што многумина ги прават во продавниците, а кои треба да ги избегнувате.

1. Користење на јавен тоалет

Доколку сакате да бидете безбедни во продавницата, користете го сопственииот тоалет пред да излезете од дома, бидејќи јавните тоалети имаат повеќе површини кои можат да бидат контаминирани, што значи дека тие можат да бидат носители на вирусот.

„Допирањето на кваката и другите површини по миењето на рацете ве изложува на значителен ризик од инфекција со коронавирус“, истакна Лин Постон, специјалист за медицинска содржина во Инвигор Медикал.

2. Пробување облека

Постон наведува дека е невозможно да се знае кој го пробал парчето облека пред вас, а „испробувањето на облека, обувки или други предмети кои претходно биле облечени или допрени“ ве доведува до непотребен ризик.

3. Користете кошничка или количка при купувањето ако претходно не сте ги избришале

Ако веќе користите корпи или колички во продавницата, најбезбедно е претходно да ги избришете оние делови што ќе ги допрете со рацете. Ако некогаш не сте во можност да го сторите тоа, би било добро да носите ракавици.

„Ковид-19 и други вируси можат да живеат на површините од три до девет дена, а потенцијално можат да живеат во воздухот до три часа“, рече д-р Енчант Џенкинс, додавајќи дека користењето корпи или колички во продавниците ве доведува во ризик доколку не ги избришете.

4. Отворање на фрижидер

Постон истакнува дека површините кои често се допираат лесно може да се контаминираат, а една од нив е рачките на фрижидерите, за кои е малку веројатно дека купувачите ќе ги избришат самоиницијативно, пишува BestLife.

5. Купување на претходно отворена роба

Без оглед на фактот дека може да добиете одреден попуст на робата која претходно била отворена, не ризикувајте го вашето здравје.

„Во продавниците можат да бидат вратени производите кои биле во домовите на други луѓе последните неколку дена или недели, поради што тие можат да бидат контаминирани доколку имало заразени лица во домовите“, истакна Постон.

6. Не се придржувате до физичката оддалеченост

Продавниците можат да бидат преполни, што го отежнува физичкото дистанцирање. Некои продавници имаат ограничен број купувачи кои можат да бидат внатре истовремено со цел да се намали ризикот, но и купувачите мораат да го сторат своето. Затоа, кога сте во продавница, носете маска и оддалечете се од другите за да се заштитите.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Каевски: Зголемените инвестициите од членството во НАТО е силен мотив за заложбите кон ЕУ

Со зачленувањето во НАТО заокруживме една од стратешки цели на државата, рече пратеникот на СДСМ, Дарко Каевски во гостувањето во Топ тема. -Веќе имаме затворено едно големо поглавје и сега останува второто поглавје, а тоа е членството во Европската унија. Видовме колку многу придобивки носи членството во НАТО, дава сигурност... Прочитај повеќе...

Груби на средба со Џачка: Интеграцијата во ЕУ е во интерес на државата и граѓаните

Скопје, 27 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денес оствари средба со министерката за Европа и надворешни работи на Република Албанија, г-ѓа Олта Џачка која престојува во официјална посета на Скопје. На средбата беа оценети континуираниот политички дијалог... Прочитај повеќе...

Три години Македонија во НАТО – најмоќниот безбедносен сојуз во светот

Денеска се одбележуваат три години од зачленувањето во НАТО, најголемиот и најмоќниот безбедносен сојуз во светот. Во 2020 македонското собрание го усвои Северноатлантскиот протокол со што беше остварен последниот чекор кон зачленувањето во НАТО. Патот кон зачленувањето на Македонија во НАТО беше тежок и макотрпен. Македонија во 2018-та година мораше... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Утврдени цените на горивата за следните денови

В+

Забрчанец: Отворен Балкан е пилотирање на нашето членство во ЕУ

Vesti +

Донација од САСА на меѓународниот ден на лицатa со попреченост

Vesti +

313 санкции за брзо возење

В+

Ковачевски: Имавме силна порака од Штајнмајер, не треба самите да ставаме кочница како опозицијата

Vesti +

Температурите паѓаат до -4 степени, кога да очекуваме потопло време? – Детална прогноза до крајот на работната недела

В+